16.08.2017, 00:29

Na príspevky potrebujete preukaz

Poberáte starobný dôchodok alebo ste ostali aj po dosiahnutí dôchodkového veku na invalidnom? V každom prípade, ak ste ťažko zdravotne postihnutou osobou, mali by ste si vybaviť aj preukaz, ktorý budete potrebovať na uplatnenie rôznych zliav, výhod, ale tiež na vybavenie rôznych kompenzačných príspevkov z úradu práce. Tie sa od 1. júla zvyšovali, keďže sa zvyšovalo životné minimum, podľa ktorého sa určuje ich výška. Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny a Asociácia organizácií zdravotne postihnutých občanov vám radia, ako si môžete preukazy vybaviť a aké ďalšie kompenzácie môžete s preukazom dostať.

Na príspevky potrebujete preukaz
Zdroj: Reuters

a) Kde vybavím preukazy
Preukaz ŤZP alebo ŤZP-S a tiež parkovací sa vybavuje na oddelení posudkových činností Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v mieste vášho trvalého bydliska. V mieste prechodného bydliska, ak máte trvalý pobyt mimo územia SR a prechodný pobyt na našom území. Dá sa vybaviť aj elektronicky, ak máte zaručený elektronický podpis. Ak vám v tom bráni váš zdravotný stav, môže žiadosť vo vašom mene a s vaším súhlasom podať iná osoba spôsobilá na právne úkony. Potrebuje na to potvrdenie všeobecného lekára o vašom zdravotnom stave. Úrad vyhotoví preukaz, ak z právoplatného rozhodnutia o peňažnom príspevku na kompenzáciu alebo z právoplatného rozhodnutia o preukaze fyzickej osoby s ŤZP vyplýva, že ide o fyzickú osobu s ŤZP.

Rada odborníka: Formulár žiadosti nájdete na webovej stránke Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny. K žiadosti nezabudnite priložiť aktuálny lekársky nalez, ktorý vyplní ošetrujúci lekár, a lekárske nálezy z odborných vyšetrení. Ak vás úrad vyzve, musíte predložiť aj iné doklady, ktoré sú na rozhodnutie potrebné.

b) Kto má status ZŤP alebo ZŤP-S
Určí to posudkový lekár úradu práce na základe lekárskych nálezov. Ak miera funkčnej poruchy je najmenej 50 percent, máte nárok na vydanie preukazu ŤZP. Ak v lekárskom posudku uvedie, že máte funkčnú poruchu najmenej 50 percent a že ste odkázaný na sprievodcu, máte nárok na vydanie preukazu ŤZP-S. Môžete byť odkázaný na pomoc inej osoby alebo na pomoc psa so špeciálnym výcvikom.

Rada odborníka: Po nadobudnutí právoplatnosti rozhodnutia o preukaze bude potrebné úradu predložiť buď občiansky preukaz, pas alebo povolenie na pobyt a fotografiu veľkosti 3 x 4 cm.

c) Ako vybavím parkovací preukaz
Parkovací preukaz môžete dostať, len ak ste podľ

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.