20.08.2017, 16:00

Viete, či váš dedo vlastnil les? Čo ak ste ho zdedili? Nenechajte ho štátu

Overiť si, či vám v katastri nepatrí nejaký les, je jednoduché. Keď ho vlastníte, môžete na ňom aj zarobiť. Ako na to, povieme vám v pondelkovej prílohe HN.

Viete, či váš dedo vlastnil les? Čo ak ste ho zdedili? Nenechajte ho štátu

Slovenské lesy sú plné osirelých parcel či pozemkov neznámych vlastníkov. Máte overené, či nevlastníte nejaký les po prarodičoch? Ak nie, stačí na to prístup na internet a preklikať sa aplikáciami, ktoré dovoľujú vyhľadávať v elektronickom katastri.

Napríklad veľmi jednoduché postupy ponúka aplikácia CICA, ktorú pred niekoľkými rokmi sprevádzkoval Úrad geodézie, kartografie a katastra. Po otvorení linku si len vyberiete ľubovoľnú grafickú "dlaždicu" podľa vyhľadávacieho kľúča.

Zvolíte si napríklad vyhľadávanie podľa mena a priezviska svojho prarodiča alebo podľa jeho adresy, prípadne podľa názvu lokality, dediny či mesta, kde býval. Program vám po identifikácii základných údajov ponúkne vytvorenie listu vlastníctva, na ktorom si prečítate, aké druhy pozemkov môžu patriť vášmu príbuznému alebo ďalším spoluvlastníkom. Ak neviete alebo nemáte chuť vyhľadávať takto sami, celé vyhľadávanie za vás urobí na požiadanie Úrad geodézie, kartografie a katastra. Prelustruje vaše právne vzťahy k pozemkom na celom území Slovenska.

Všetko okolo vlastníctva lesa, jeho predaja či kúpy vrátane podrobného postupu pri týchto procesoch sa dozviete v pondelkovej prílohe HN Podnikanie.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.