23.08.2017, 00:00

Dohody dedičov obmedzuje zákon

Majetok poručiteľa/Na konaní pred notárom by ste mali mať jasno, ako si podiely podelíte.

Dohody dedičov obmedzuje zákon
Zdroj: Reuters

Pri dedení lesov narážajú notári na dva právne režimy. Prvý prípad je, keď pozemky tvoria spoločnú nehnuteľnosť a riadia sa zákonom o pozemkových spoločenstvách. Ide o jednu plochu, ktorá je v ideálnom spoluvlastníctve, aj keď pozostáva z viacerých samostatných pozemkov. Keďže je nedeliteľná, nedá sa rozdeliť medzi členov pozemkového spoločenstva, až na niektoré zákonné výnimky. To však zmeny v práve voči spoločnej nehnuteľnosti nijako neobmedzuje.

Druhý prípad je, keď sú pozemky v podielovom spoluvlastníctve viacerých. Podľa notára ide o situáciu, keď sa každý jeden spoločne obhospodarovaný pozemok môže predať osobitne alebo môže osobitne prejsť na dedičov.

„Musíme však rešpektovať obmedzenie o zákaze drobenia vlastníctva stanovené zákonom. Rozdelením nemôže vzniknúť pozemok menší než dvetisíc štvorcových metrov, ak ide o poľnohospodársky pozemok, a pozemok menší než päťtisíc štvorcových metrov, ak ide o lesný. Či už na základe kúpnej zmluvy, alebo na základe rozhodnutia súdu o vysporiadaní spoluvlastníctva alebo rozhodnutia o dedičstve,“ vraví notár Pavol Dorič.

Zákonné obmedzenia
Je na dohode dedičov, kto a čo získa a v akom pomere. Svoj podiel na lesných pozemkoch možno dokonca prenechať aj inému dedičovi. „Avšak keby ste chceli dedičstvo po svojom predkovi odmietnuť, môžete to urobiť iba v celosti. Pôjde teda o odmietnutie celého majetku, ktorý by predstavoval dedičstvo,“ podčiarkuje Dorič.

V tomto si teda dedičia nemôžu vyberať, čo sa zahrnie a čo nie. „Znamená to, že sa nemôže zdediť podiel poručiteľa len k jednotlivému pozemku alebo len k vybraným pozemkom. Ak ide o nehnuteľnosť

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.