12.09.2017, 20:37

V boji proti povodniam a suchu mohlo byť Slovensko ďalej. Vláda však zrušila program uznávaný svetom

Slovenský projekt proti zmenám klímy inšpiruje svet. Ale do svetovej súťaže pod hlavičkou OSN, ktorej výsledky boli tento týždeň vyhlásené v Číne, sa nedostal. Prečo? Dozviete sa v stredajších HN.

V boji proti povodniam a suchu mohlo byť Slovensko ďalej. Vláda však zrušila program uznávaný svetom

V ochrane pred povodňami a v boji proti suchu mohlo byť Slovensko oveľa ďalej, ako je v súčasnosti. Štát však v roku 2012 zrušil vládny Program revitalizácie krajiny a manažmentu povodí riek. Preto ho hodnotiaca organizácia OSN – Svetová rada pre budúcnosť – vylúčila z užšieho výberu súťažiacich projektov spomedzi 26 programov z 18 krajín.

Ceny za najlepšie vizionárske programy sveta v tejto oblasti odovzdávajú víťazom tento týždeň na summite zmluvných strán Dohovoru OSN o boji proti suchu v čínskom meste Ordos.
Podľa informácií, ktoré máme zo zahraničných zdrojov, malo Slovensko veľkú šancu dostať sa medzi najlepších. Víťazstvo je však v rukách Etiópie, Brazílie a Číny.

Prečo napokon Slovensko neuspelo? Lebo Ficova vláda tento unikátny environmentálny program – schválený v roku 2010 Radičovej kabinetom – zmietla zo stola.

„Kľúčovou vecou, ktorú porota posúdila, bolo príliš skoré zrušenie programu slovenskou vládou,“ potvrdila pre Hospodárske noviny hovorkyňa súťaže Ingrid Heindorfová zo Ženevy. „Výsledkom zrušenia bolo, že váš program nemohol dosiahnuť vytýčené ciele. Zrealizovalo sa iba 10 miliónov kubických metrov vodozádržných opatrení za jeden rok a plán bol 250 miliónov kubických metrov v priebehu desiatich rokov, čo by preukázateľne potvrdilo výnimočnosť programu,“ dodala Heindorfová.  

Viac sa o našom zrušenom projekte a názoroch nezávislých expertov naň dočítate
v stredajších Hospodárskych novinách.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.