13.09.2017, 00:00

Tipy ako nepreplácať na pôžičkách

V akej priemernej výške čerpajú klienti spotrebný úver a ako dlho ho splácajú? Na čom sa dá najčastejšie ušetriť? Tieto i ďalšie otázky sme položili finančným inštitúciám, aby vám poradili.

biznis, zmluva
Zdroj: Dreamstime

Zuzana Žiaranová, hovorkyňa Tatra banky
Záujem klientov o spotrebiteľské úvery každý rok rastie, keďže si môžu požičať za lacnejšie ako v uplynulých rokoch. To spôsobilo aj ich zvýšený záujem o refinancovanie starých úverov do jedného výhodnejšieho úveru. Žiadajú priemerne o úvery v sume 5 000 eur, pri refinancovaní zhruba dvojnásobok. Začínajú viac využívať elektronické distribučné kanály. Osobnú návštevu pobočky klienti dnes často nahrádzajú telefonickým kontaktovaním call centra. Ak sú klientmi banky, dokážu vybaviť celý úver aj cez telefón.


Na čom sa dá ušetriť: Úroky na spotrebiteľských úveroch poklesli oproti predchádzajúcim rokom na najnižšie hodnoty, takže samotná úspora je už aj v poklese úrokovej sadzby. S výhodnejšími úrokovými podmienkami súvisí aj nárast záujmu klientov o refinancovanie starých úverov, kde sme oproti roku 2016 zaznamenali nárast o 9 percent. Klientom, ktorí u nás refinancujú úvery z inej banky, aktuálne garantujeme úrokovú sadzbu od 5,9 do 8,9 percenta, pričom pri poskytovaní refinančného úveru neúčtujeme žiaden poplatok za úver. Pred poskytnutím úveru si dobre premyslite a zvážiť, či aj v prípade, ak by vám v budúcnosti príjem poklesol alebo dočasne vypadol, budete schopní úver splácať aj naďalej, aby ste sa vyhli zbytočným komplikáciám.

Marta Cesnaková, hovorkyňa Slovenskej sporiteľne
Každý prípad sa posudzuje individuálne, na základe bonity klienta, ktorú má v čase žiadosti o konkrétny úver. Klient musí byť schopný po posúdení celkových príjmov a výdavkov svoje úvery reálne splácať. Vlani sa priemerná splatnosť úveru pohybovala okolo 7 rokov a výška úveru okolo 8 000 eur.


Na čom sa dá ušetriť: Aktuálne ponúkame možnosť znížiť si úrokovú sadzbu pri využití programu Výhodný súčet, pri ktorom klient získa spotrebný úver s úrokovou sadzbou dve percentá, ak má u nás osobný účet, z ktorého spláca úver, založí si sporenie a úver si aj poistí. Spotrebné úvery poskytujeme úplne bez poplatku, bez zabezpečenia či bez ručiteľa. Klient navyše neplatí ani za vedenie úveru alebo za predčasné splatenie.

Anna Jamborová, hovorkyňa ČSOB
Posledné roky sledujeme záujem klientov o refinancovanie ich úverov, kreditných kariet, povolených prečerpaní a ďalších záväzkov do jedného s výhodnejšími podmienkami. V tomto roku je priemerná výška poskytovaného úveru takmer 7 500 eur a priemerná lehota splatnosti šesť rokov.


Na čom sa dá ušetriť:
Klienti môžu ušetriť napríklad vďaka stopercentnej zľave z poplatku za spracovanie úveru. Taktiež si môžu znížiť svoju úrokovú sadzbu až o jedno percento úrokovej sadzby ročne za aktívne využívanie účtu. Pri žiadosti o úver by mali vždy zvážiť účel použitia financií. Teda, nemali by sa kvôli krátkodobej spotrebe zadlžovať na veľmi dlhé obdobie. Tiež by si mali vzhľadom na svoje príjmy a aktuálne výdavky zvážiť, o akú výšku úveru chcú žiadať. Tak, aby mali dostatočnú finančnú rezervu aj v prípade, ak ich príjmy nečakane poklesnú, respektíve výdavky stúpnu. Ak majú viacero úverov, odporúčame im, aby sa informovali o možnosti ich konsolidácie, teda spojenia do jedného. Nielen že tým získajú lepší prehľad o výdavkoch, ale tiež môžu ušetriť vďaka nižšiemu úroku.

Melinda Burdanová, riaditeľka odboru retailových produktov, Poštová banka
Záujem Slovákov o spotrebné úvery aj naďalej rastie. Momentálne sme na historickom maxime, čo sa týka priemerného objemu úveru na dospelého Slováka. Pomáhajú tomu predovšetkým úrokové sadzby, ktoré ľudia využívajú aj na refinancovanie starých úverov. Vďaka tomu dokážu ušetriť alebo za rovnakú mesačnú splátku získať peniaze navyše. Ľudia reagujú na pojmy refinancovanie či konsolidácia a využívajú ich stále častejšie. Priemerná výška spotrebného úv

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.