12.09.2017, 23:42

Úvery sa sprísnia. Získate ich ťažšie

Na Slovensku sa rozmáha úverová turistika. Zjednocujú sa pravidlá pre získanie úverov i hypoték.

hypotéka, bývanie
Zdroj: Reuters

Chceme viac peňazí a sme ochotní požičať si ich. Hoci stopercentné financovanie nehnuteľností je už minulosťou, práve tu sa pre banky odkrýva priestor na poskytovanie spotrebiteľských úverov. Aj tie sa však majú od nového roka sprísniť.Chceme viac peňazí a sme ochotní požičať si ich. Hoci stopercentné financovanie nehnuteľností je už minulosťou, práve tu sa pre banky odkrýva priestor na poskytovanie spotrebiteľských úverov. Aj tie sa však majú od nového roka sprísniť.


Bez požičaných peňazí nevieme existovať

Veľmi málo ľudí si dokáže vlastné potreby uspokojovať len zo svojej peňaženky. Ako potvrdzuje konzultantka portálu Finančná hitparáda Jana Mišenková, ak chcú bývať vo vlastnom, zvolia si spravidla dofinancovanie spotrebiteľským úverom. „Banky ich ponúkajú za zvýhodnené úroky, avšak nie každý má možnosť získať ich. Reálne môže nastať situácia, keď banka úver na dofinancovanie kúpy nehnuteľností neschváli, pretože klient nemá dostatočnú bonitu.“ Daný fakt potvrdzuje aj Maroš Ovčarik, výkonný riaditeľ portálu Finančný kompas. „Tempo, akým rastie objem spotrebných úverov v bankách je extrémne vysoké, medziročne priemerne 14 až 15 percent. Situácia je podobná ako pri hypotékach. Uvedené tempo sa dokonca za posledný rok ešte zrýchlilo,“ avizuje Ovčarik. 


Berieme nové úvery, aj refinancujeme

Neustále pribúdajú klienti, ktorí pravidelne refinancujú svoje existujúce úvery. Banky preto začínajú pristupovať k sprísňovaniu podmienok ich získania a nastavujú im presné limity, o ktoré sú ochotné pôvodný úver zvýšiť. „Ďalším lákadlom v súčasnosti sú predschválené spotrebiteľské úvery, ktoré banka stanoví na základe historických údajov o finančnej situácii klienta. Vo väčšine prípadov ide o automatické schválenie,“ tvrdí Mišenková. Tieto úvery sú veľmi obľúbené, pretože ide vo väčšine prípadov o automatické schválenie. Uvidíme, aký dosah budú mať pripravované legislatívne zmeny na daný typ úverov. Keďže banka automaticky schvaľuje mnohé úvery, je otázne, či sa sprísnenie dotkne aj procesu ich schvaľovania, napríklad u živnostníkov či iných samostatne zárobkovo činných osôb.   


Zjednocujú sa pravidlá pri hypotékach i úveroch

Prečo Národná banka vlastne pristupuje k sprísneniu podmienok pri spotrebných úveroch? Podľa Mišenkovej, odkedy je splatenie spotrebiteľského úveru bez poplatku, rozmohla sa na Slovensku úverová turistika. „Novinky určite nepostihnú bonitnejších klientov v trvalom pracovnom pomere. Horšie na tom budú viacčlenné rodiny a rodiny s nižším príjmom. Otázne je, ako to bude u samostatne zárobkovo činných osôb s preukázaním a akceptovaním príjmu,“ tvrdí konzultantka. Zároveň regulátor potreboval podľa Maroša Ovčarika zjednotiť pravidlá pre poskytovanie hypoték aj spotrebiteľských úverov. „A to tak, aby nedošlo k obchádzaniu pravidiel vyhodnocovania príjmu pri hypotékach tak, že ľudia začnú vo väčšej miere čerpať na nehnuteľnosti p

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.