26.09.2017, 00:00

Zadlžených Slovákov lovia šmejdi

Legislatívne novinky v oblasti oddlženia sa snažia vo svoj prospech využiť rôzne firmy.

Zadlžených Slovákov lovia šmejdi
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Osobný bankrot zažíva boom. Takmer päťtisíc ľudí so žiadosťou len prvý mesiac, celkovo zatiaľ takmer dva a pol tisíca oddlžených ľudí a ďalšie stovky ľudí čakajúcich na vybavenie. To všetko za zopár mesiacov fungovania novej normy. Zákonodarcovi pritom stačilo jediné. A to odstrániť zo zákona podmienku mať vôbec nejaký majetok. Bez minimálnej sumy peňazí totiž ešte do marca tohto roka nebolo možné zbankrotovať.

Trojnásobný nárast
Teraz sú to už tisíce ľudí. Do konca augusta tohto roka vyhlásilo takzvaný malý konkurz presne 2 390 osôb, čo je o 284 percent viac ako za celý minulý rok, keď osobný bankrot vyhlásilo presne 841 ľudí. Ukázala to analýza poradenskej spoločnosti Bisnode. Za rekordnými číslami je novela zákona o konkurzoch a reštrukturalizáciách z dielne rezortu spravodlivosti.

Tá zosekala náklady na oddlženie na minimum. Už viac ako pol roka totiž platí, že vyhlásenie osobného bankrotu už nie je potrebné mať majetok v hodnote aspoň 1 650 eur. Znížila sa aj odmena pre správcu. A to zo 650 na 500 eur. Ak ani túto sumu človek nemá, môže odmenu zaplatiť aj Centru právnej pomoci a dlžník má tri roky na jej splatenie. To všetko pozitívne vplýva na záujem Slovákov o právne zbavenie sa svojich dlhov.

„Tento vývoj bol očakávateľný a pri prijatí zákona očakávaný. Je dôkazom toho, že výrazná zmena režimu osobných bankrotov a zjednodušenie podmienok pre oddlženie boli už mimoriadne potrebné a predchádzajúci systém neposkytoval dostatočný priestor na využitie oddlženia,“ tvrdí partner advokátskej kancelárie Taylor Wessing Radovan Pala.

Podľa spoločnosti Bisnode bolo najviac osobných bankrotov vyhlásených v posledných troch mesiacoch – v júni, júli a v auguste. Len v týchto mesiacoch sa podarilo zbankrotovať viac ako dvojtisícke Slovákov. Pala tvrdí, že čísla sa ešte zvýšia. „Je potrebné zohľadniť aj určitú nábehovú krivku, keďže všetky návrhy spracúva Centrum právnej pomoci a od účinnosti novej úpravy až do podania prvých návrhov na oddlženie ubehlo niekoľko týždňov,“ vysvetľuje Pala, ktorý na konci roka predpokladá päťmiestny celkový počet oddlžených ľudí.

Šmejdi na dlhy
Zlepšiť sa však v takom prípade bude musieť rýchlosť Centra právnej pomoci, ktoré momentálne nestíha. Dôvodom je veľký nápor. Ľudia sa tak musia pripraviť na relatívne dlhé čakacie lehoty, ktoré sa pohybujú na úrovni niekoľkých mesiacov. Inde sa obrátiť sa totiž obrátiť nemôžu. Zákonodarca chcel znížiť riziko zneužívania nového inštitútu, a preto je možné konanie iniciovať len cez centrum alebo jeho určeným advokátom.

Napriek tomu má priaznivý počet ľudí čakajúcich na svoje oddlženie už prvé firmy, ktoré sa snažia zo situácie vyťažiť. Nasvedčujú tomu aj výsledky vyhľadávania na webových vyhľadávačoch po zadaní slovného spojenia „osobný bankrot“. Firmy sa na svojich internetových sídlach na rovinu pochvália, že osobný bankrot vybavia, i keď to zákon zakazuje. Na stole sú preto aj možné trestné oznámenia. „Nemáme signály, že by išlo o masovú záležitosť. Skôr sa vyskytujú zriedka nejaké individuálne prípady. V niektorých z nich sa zvažuje aj podanie na prokuratúru,“ objasňuje hovorca rezortu spravodlivosti Peter Bubla.

Ministerstvo sa zatiaľ snaží zrýchliť proces oddlženia. „Od februára sme zvýšili počet zamest

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.