16.10.2017, 14:51

Chcete vydediť potomka? Dá sa to aj v závete

Chcete, aby majetok nedostal niekto zo zákonných dedičov - napríklad manželka, ale len deti, alebo iba niektoré z detí? Vhodné je spísať závet. Ako ho napísať bez chýb, dozviete sa z pondelkového a utorkového vydania Hospodárskych novín.

Chcete vydediť potomka? Dá sa to aj v závete
Zdroj: Dreamstime

Závet je vhodný aj, ak by ste chceli svoje nehnuteľnosti rozdeliť medzi dedičov v inom pomere, ako by boli ich dedičské podiely v rámci dedičských skupín.

Tu si však musíte uvedomiť, že ak sa rozhodnete v závete podeliť všetok majetok, závet sa bude vzťahovať len na tento majetok.

Ak ku dňu smrti budete vlastniť aj iný, ktorý ste v závete opomenuli alebo ste ho ešte v čase spísania nevlastnili, ten bude predmetom dedenia zo zákona a prejde na zákonných dedičov podľa dedičských skupín. V takom prípade hovoríme o kombinácii dedenia zo zákona a dedenia zo závetu.

Chcet vedieť viac o závete? Ako ho napísať bez chýb?

Hospodárske noviny uverejňujú v pondelok (16. 10.) vzor listiny s radami advokátov a notárov, ktorých sa treba držať, aby bola listina platná.

Rady odborníkov nájdete aj v utorkovom vydaní Hospodárskych novín (17. 10.). Poradia, ako napísať závet, aby bol platný a rešpektovaný aj v dedičskom konaní.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.