22.10.2017, 15:00

V pracovnej zmluve pokuta? V žiadnom prípade. Toto sú ďalšie prehrešky

Ak nastupujete do novej práce, určite prídete ako zamestnanec do kontaktu s pracovnou zmluvou. Dôležité však je, aby ste ju mali uzatvorenú správne. Viac si prečítajte už zajtra, 23. októbra v Hospodárskych novinách, v prílohe Podnikanie.

pohovor
Zdroj: Dreamstime

Rovno podpísať, čo vám dáva budúci zamestnávateľ na stôl, alebo sa pokúsiť vyjednať si priaznivejšie podmienky? Všetko podľa advokáta Milana Ficeka závisí od toho, ako to prijme firma. „Zamestnávateľ sa môže slobodne rozhodnúť, s kým uzavrie pracovný pomer. Môžete navrhovať zmeny v obsahu, avšak treba rešpektovať Zákonník práce, od ktorého sa nemožno odchýliť,“ radí advokát.

Ak teda navrhnete zmeny v zmluve, bude na firme, či to bude akceptovať alebo nie. To isté však platí aj opačne, teda ak vám pracovné podmienky v zmluve vyložene nesedia, nemusíte s nimi súhlasiť a nastúpiť do práce. Ak však zmluvu uzatvoríte, firma ju nemôže jednostranne zmeniť, vyžaduje sa súhlas dvoch strán.

Časté porušenia v praxi
Máte síce zmluvu v rukách, ale nie všetko v nej sedí? Medzi najčastejšie porušenia pri pracovných zmluvách patria podľa Milana Ficeka chybne uzatvorené dohody o skúšobnej lehote.

Skúšobnú lehotu je možné dohodnúť len písomne a najneskôr v deň, ktorý bol dohodnutý ako deň nástupu zamestnanca do práce. Často však dochádza k jej uzavretiu už počas trvania pracovného pomeru, nie je to však v súlade so zákonom,“ tvrdí advokát. Dala vám firma podpísať dohodu o zmluvnej pokute alebo ju uviedla rovno do zmluvy? Takéto dohody nie sú platné, Zákonník práce ich totiž nepozná.

Problém podľa Milana Ficeka vzniká aj pri definovaní druhu práce. „Firmy si zvyknú ponechať možnosť zadávať zamestnancovi čo najväčší okruh činností, a tak vymedzia druh práce veľmi široko a všeobecne. Vtedy možno uvažovať o neplatnosti takejto dohody. Rovnako je chybou, ak v zmluve chýba aspoň stručná charakteristika práce,“ odporúča advokát.

V pondelových novinách, v prílohe Podnikanie, si prečítate tému:

  • Pracovná zmluva rýchlo a jednoducho
  • Na čo si dať pozor a na ktorých bodoch musíte trvať.
  • Nenechajte sa dobehnúť právnikmi firmy
  • Vyplnený vzor pracovnej zmluvy aj s komentárom

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.