06.11.2017, 00:00

Nevediete účtovnú závierku? Hrozia vysoké pokuty

Ak opakovane porušíte účtovné predpisy, hrozí vám od nového roka pokuta až tri milióny eur.

Nevediete účtovnú závierku? Hrozia vysoké pokuty
Zdroj: Dreamstime

Ak podnikáte, od nového roka 2018 si budete musieť vyčleniť extra miesto na archivovanie dokumentov. Nové povinnosti totiž prináša novela zákona o účtovníctve, ktorú už podpísal prezident. Po novom sa predlžuje povinná archivácia dokladov z piatich na desať rokov a môžu vás potrestať za opakované porušenia zrušením živnostenského oprávnenia.

Pozor na archivovanie dokladov, aj spätne      
Predlžovanie archivačnej lehoty účtovných dokladov a účtovných kníh súvisí podľa Márie Samekovej zo Slovenskej komory daňových poradcov s akčným plánom boja proti podvodom. „Neznamená to však vo všeobecnosti automatické predĺženie lehoty na daňovú kontrolu. Lehoty na vyrubenie dane alebo jej rozdielu oproti daňovému priznaniu sú upravené v daňovom poriadku. Po novele zákona o účtovníctve sa zjednotí prax, všetky účtovné jednotky budú musieť uchovávať všetky účtovné doklady počas desiacich rokov.“

Za závažné porušenie až zrušenie živnosti
Dôležitou zmenou je aj zavedenie takzvaného inštitútu osobitne závažného porušenia zákona o účtovníctve. Firmy môžu byť podľa Márie Samekovej napríklad potrestané napríklad vtedy, ak si nevedú účtovníctvo, nezostavujú si účtovnú závierku alebo vykonávajú účtovné zápisy mimo účtovných kníh. „Daňový úrad pri opakovanom zistení spáchania takéhoto správneho deliktu uloží pokutu až do troch miliónov eur a zároveň môže podať podnet na zrušenie živnostenského oprávnenia.“ Týka sa to porušení zákona spáchaných po 31. decembri 2017.

Zákon sa neprimerane sprísnil
Ako objasňuje Jaroslava Lukačovičová, poradkyňa Združenia podnikateľov Slovenska, od začiatku novely zákona sa jej nepáči, že Finančná správa chce trestať za opakované porušenia zákona o účtovníctve zrušením živnostenských oprávnení či už fyzické alebo právnické osoby. „Nemyslím si, že je správne miešať spolu dva zákony, pretože aj živnostenský zákon aj zákon o účtovníctve už sankcie za porušenie stanovené majú. Rovnako predĺženie doby archivácie účtovných dokladov s dobou archivácie účtovnej závierky ako podkladov na jej zostavenie nie je zmenou, ktorá by pre podnikateľov bola pozitívna."

Na čo sa oplatí dať si pozor v účtovníctve
Podľa Miroslava Gandžalu z účtovnej spoločnosti Agrico, treba si dať pozor najmä na spáchanie správnych správnych deliktov pri vedení účtovníctva. „Podnikatelia by si mali veľmi dobre zvážiť, komu dajú externe spracovať svoje účtovníctvo. Treba si vyberať účtovníkov, ktorí majú dlhoročné skúsenosti, dobré referencie, uzatvorené poistenie pre výkon činnosti účtovníka. Určite nie je vhodné vyberať si účtovníka podľa ,dobrej‘ ceny. V konečnom dôsledku podnikateľ zaplatí na pokutách a sankciách niekoľkonásobne viac, ako by dal zodpovednému účtovníkovi,“ odporúča účtovný poradca. Navyše treba myslieť na to, že sankcie za opakované porušenie účtovníctva sú pre firmy doslova likvidačné.

Pozitíva v praxi pre účtovné jednotky
Novela má však podľa odborníkov aj isté pozitíva. Napríklad predĺženi

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.