08.11.2017, 00:00

Dohodu s veriteľmi odklepne súd

Pri majetku zaťaženom dlhmi sa s veriteľmi dajú uzatvoriť rôzne dohody. Každú však musí schváliť súd, upozorňuje notárka Miriam Imrich Breznoščáková.

Dohodu s veriteľmi odklepne súd
Zdroj: Dreamstime


1. Súpis majetku a dlhov
Urobiť súpis majetku a dlhov, vyčísliť všeobecnú hodnotu majetku a jeho čistú hodnotu je úlohou notára, ktorý bol poverený dedičskú vec prejednať. Dedičia sa o tom dozvedia z výroku uznesenia. „O dlhoch sa dozvedáme jednak od dedičov, ktorí nám zväčša pri spísaní zápisnice o predbežnom šetrení predložia rôzne zmluvy o pôžičke, výzvy veriteľov, platobné výmery, úradné rozhodnutia, ktoré boli doručené veriteľmi poručiteľovi za jeho života alebo už po jeho smrti priamo dedičom,“ vraví Imrich Breznoščáková.


Najčastejšie ide o nezaplatené odvody na poistnom, nedoplatky na daniach, nedoplatky za byt. Ale aj o také rozhodnutia, ktoré ukladajú zosnulému zaplatiť veriteľovi nesplatené sumy aj s príslušenstvom. „Veľmi často si uplatňujú pohľadávky exekútori, ktorí už dlh poručiteľa riešia v exekučnom konaní,“ vraví notárka. Notári, ktorí majú spis pridelený súdom, majú prístup do registra exekúcií. Zistia si tak, či sa voči poručiteľovi vedie exekúcia.

2. Na čo sú lehoty pre veriteľov
Ak ide o lehotu na zisťovanie dlhov, tá zákonom nie je daná. Samozrejme notár má povinnosť na tento účel spoľahlivo zistiť skutočný stav veci a vykonať aj také dôkazy, ktoré dedičia nenavrhli. Notár veriteľom vo výzve určí lehotu, v ktorej majú prihlásiť svoje pohľadávky, ak ju nedodržia, nemá to vplyv na existenciu nároku veriteľa. Súvisí to len s tým, aby notár nemal zbytočné prieťahy v konaní a aby vedel zostaviť aj súpis dlhov, ich výšku a určiť tak čistú hod

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.