08.11.2017, 13:36

Dlhy sa dedia s majetkom zosnulého

Hypotéky, nesplatené pôžičky či faktúry. To všetko sa stáva v prípade smrti dlžníka súčasťou dedičstva. Kedy sa oplatí dediť a kedy nie, vysvetľujú experti z praxe.

Dlhy sa dedia s majetkom zosnulého

Ako by mal postupovať syn, keď vie, že otec má viacero úverov a je podozrenie, že jeho dlhy sú vyššie ako hodnota domu? Dom by mohol zdediť ako jediný dedič. Je lepšie dedičstvo odmietnuť?

Mama ručila sestre pri pôžičke a založila do zábezpeky rodinný dom. Keďže sestra prestala platiť, bola na dom uvalená exekúcia z banky. Banka ho ponúkla do dražby a nik nemal záujem. Medzičasom však sestra vyhlásila osobný bankrot. Ak jej budú časom odpustené dlhy, má mama nárok na vrátenie domu od banky?

Budeme dediť okrem majetku aj dlhy z hypotéky a niekoľko exekúcií. Niektoré exekúcie už boli úplne splatené a niektoré boli splácané priebežne. Ako však viem ako dedič exekútorovi preukázať, čo a koľko bolo splatené, keď o tom nemám po zosnulom žiadne doklady?

Na tieto a ďalšie otázky nájdete odpovede už v dnešnom (8. 11.) a zajtrajšom (9. 11.) vydaní Hospodárskych novín.

Ako môžete naložiť s dlhmi a ako sa dedia, objasňujú notári a advokáti.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.