09.11.2017, 00:00

Dlhy sa dedia s majetkom zosnulého

Hypotéky, nesplatené pôžičky či faktúry. To všetko sa stáva v prípade smrti dlžníka súčasťou dedičstva. Kedy sa oplatí dediť a kedy nie, vysvetľujú experti z praxe.

Dlhy sa dedia s majetkom zosnulého
Zdroj: Dreamstime

Odpovedá notár Peter Danczi


1. Otec má viac úverov
Ako by mal postupovať syn, keď vie, že otec má viacero úverov a je podozrenie, že jeho dlhy sú vyššie ako hodnota domu? Dom by mohol zdediť ako jediný dedič. Je lepšie dedičstvo odmietnuť?
V rámci dedičského konania sa veľmi často začnú prihlasovať veritelia, ešte kým je spis na súde. Notár obvykle dostane spis až mesiac alebo dva po smrti poručiteľa a už tam vidí niektorých prihlásených veriteľov. Následne si zisťuje v rámci predbežného zisťovania od osoby, ktorá sa postarala o pohreb, aj majetok a dlhy poručiteľa. Až keď má toto všetko pozbierané, predvolá dedičov a poučuje ich o ich dedičskom práve a o možnosti dedičstvo odmietnuť. V tomto okamihu si dedič môže vypýtať mesačnú lehotu na rozmyslenie a zvážiť, ako bude ďalej postupovať. Ak dedičstvo nadobudne, bude musieť uhradiť aj dlhy. Ak dedičstvo odmietne, tak dlhy uhradiť nebude musieť, ale nezíska ani nič z majetku, keďže sa dedičstvo nedá odmietnuť sčasti alebo s podmienkou. Ak je však dedičstvo predlžené (hodnota majetku je nižšia ako hodnota dlhov), notár nariadi jeho likvidáciu, majetok rozpredá a následne výťažok rozdelí medzi veriteľov.

2. Záložné práva na dom
Pre otcove dlhy na rodinnom dome máme záložné práva od niekoľkých exekútorov. Otec a mama sú rozvedení, pričom dom majú vo vlastníctve spolu v pomere 1/1. Čo by bolo najvhodnejším riešením, aby sme dlh nezdedili a aby dom ostal naším, matky a sestier, majetkom? Ak by otec zmluvou daroval dom mne, ťarchy by ostali na majetku? Ak vyplatíme otcove dlhy, iba s jeho súhlasom je možné odstrániť jeho meno z listu vlastníctva?
Ak má niekto dlhy vymáhané exekútormi, takému dlžníkovi exekútor zakazuje nakladať s majetkom, nemôže ho na vás prepísať. Môžete sa dohodnúť s otcom, že vyplatíte dlhy a následne dom kúpite, avšak, samozrejme, s tým musí otec súhlasiť. Ak neuplynuli tri roky od právoplatnosti rozsudku o rozvode, dom stále patrí obom bývalým manželom a musí s prepisom súhlasiť aj druhý spoluvlastník – jeho bývalá manželka. Ak už tri roky uplynuli, tak má otec podiel 1/2 k celku na dome, vtedy súhlas bývalej manželky nepotrebujete.

3. Osobný bankrot
Mama ručila sestre pri pôžičke a založila do zábezpeky rodinný dom. Keďže sestra prestala platiť, bola na dom uvalená exekúcia z banky. Banka ho ponúkla do dražby a nik nemal záujem. Medzičasom však sestra vyhlásila osobný bankrot. Ak

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.