13.11.2017, 00:00

Kombinujte biznis. Zaplatíte menej

Ako si rozdeliť príjmy tak, aby ste mohli ušetriť na odvodoch či dokonca celkom sa im vyhnúť? Je na to viacero možností, ktoré rozoberajú účtovní poradcovia.

Kombinujte biznis. Zaplatíte menej
Zdroj: Dreamstime

1. Živnosť a eseročka bez odvodov
Ak si zvolíte živnosť spolu eseročkou, myslite na to, že si treba udržať príjmy zo živnosti pod hranicou príjmov na povinné platenie odvodov do Sociálnej poisťovne a zároveň sa zamestnajte vo vlastnej alebo v inej eseročke. Výhodou situácie, ak sa zamestnáte v eseročke, a to či už na dohodu alebo skrátený pomer, je, že odmenu za prácu si možno nastaviť na minimum. Odvodmi, ktoré z nej musíte odviesť, si pokryjete povinné zdravotné poistenie, čo sa vám zaráta aj do obdobia budúcej nemocenskej či do dôchodku.

2. Živnosť a eseročka pod hranicou odvodov
Ak si zvolíte živnosť s eseročkou bez toho, aby ste si udržiavali príjmy zo živnosti pod hranicou odvodov, musíte ich síce povinne odvádzať do Sociálnej poisťovne, ale môžete využívať inú výhodu. Prostredníctvom živnosti a vlastnej eseročky môžete mať ročný príjem vo výške 21 500 eur bez platenia dane z príjmov, či už v živnosti alebo v eseročke. Na živnosť totiž môžete mať ročný príjem 9 500 eur pri uplatnení paušálnych výdavkov a nezdaniteľnej časti. Ak tieto príjmy vyfakturujete vlastnej eseročke, tá môže mať pri zaplatení minimálnej daňovej licencie 480 eur príjem vo výške 12 000 eur. Nezabúdajte, že takýto model môže fungovať len vtedy, ak máte v živnosti odlišné činnosti než eseročka, a tie aj fakturujete. Takéto transakcie však patria medzi kontrolované a zákon prikazuje viesť aj dokumentáciu o transferovom oceňovaní.

3. Živnosť a pasívne príjmy podľa autorského zákona
Príjmy podľa autorského zákona sú dvojaké: aktívne príjmy za vytvorenie samotného diela a pasívne príjmy za udelenie práva alebo licencie na použitie diela. No nie každý si môže dovoliť ich kombináciu. V kladnom prípade je jej výhoda v tom, že pasívne príjmy nevstupujú do vymeriavacieho základu na odvody, čiže odvody sa z nich neplatia. Možno si k nim uplatniť paušál vo výške 60 percent príjmov, najviac však 20-tisíc eur za rok. Nemožno pritom využiť ani nezdaniteľnú časť základu dane. Ak si ako živnostník udržíte aktívne príjmy zo živnosti pod hranicou na platenie povinných odvodov do Sociálky a zvyšok budú príjmy pasívne, zaplatíte daň z príjmov, ale odvodom do Sociálky sa vyhnete.

4. Spočítavanie príjmov
Jedna fyzická osoba môže mať aj viac typov príjmov. Môže mať napríklad príjem

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.