15.11.2017, 00:00

Pacienti ušetria na doplatkoch za lieky

Po novom si ešte viac polepšia penzisti i zdravotne postihnutí. Rezort zdravotníctva pripravil viacero noviniek.

lieky
Zdroj: Reuters

Väčší dôraz na prevenciu, lacnejšie lieky a kvalitnejšia starostlivosť v ambulanciách lekárov i v nemocniciach. Pacienti si v zdravotníctve polepšia. Prvé pozitívne zmeny vidieť od novembra, keď sa rozšíril rozsah preventívnych prehliadok, a to u všeobecných lekárov aj u stomatológov.

Pacient na prvom mieste
Rezort ministerstva chce chrániť najmenej zarábajúcich, preto upravuje legislatívu týkajúcu sa ochranného limitu na lieky. Ten sa má od januára 2018 týkať nielen liekov, ale aj zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín, ktoré čiastočne hradí zdravotná poisťovňa. U invalidných dôchodcov a držiteľov preukazu ZŤP hranica, od ktorej zdravotné poisťovne vracajú peniaze za doplatky, klesne podľa hovorkyne rezortu zdravotníctva Zuzany Eliášovej z aktuálnych 25 na 12 eur, čím táto skupina ľudí môže výrazne ušetriť. „U starobných penzistov má byť po novom ochranný limit 30 eur, v súčasnosti je to 25 eur. Navyše, rozšíri sa aj na poberateľov predčasných dôchodkov,“ dodáva Eliášová.

Ochranný limit sa zvýši
Podľa prezidentky Asociácie na ochranu spotrebiteľov liekov Hanky Rážovej táto zmena výrazne zníži záťaž nízkopríjmových pacientov a čo je pozitívne, rozšíri sa na všetkých penzistov. „Vítame všetky zmeny, ktoré skvalitnia zdravotnú starostlivosť. Ochranný limit pre deti sa zachoval, vymedzila sa duplicita ochranných limitov, čo je v poriadku.“ Byť gestorom uvedeným legislatívnych zmien by tiež by Rážová zaviedla napríklad povinnosť, aby bol pacient v ambulancii informovaný, koľko „jeho“ liek stojí a koľko v lekárni bude doplácať. Rezort tiež chce zdostupniť ľuďom modernú inovatívnu liečbu, aby pacient nebol odkázaný na rozhodnutie zdravotnej poisťovne. Novela zákona o zdravotnej starostlivosti navyše prináša obmedzenie fungovania ambulantných pohotovostí len do 22. hodiny.

Ambulantný sektor trápi viac problémov
Ako objasňuje prezident Asociácie súkromných lekárov Marián Šóth, plusy vidia v otvorení a riešení tém, ktoré trápia ambulantný sektor, ako napríklad ambulantná pohotovostná služba či urgentná pohotovosť. „Za mínus považujeme nedofinancovanie rezortu so zameraním na nízke ohodnotenie práce ambulantného lekára. Je nevyhnutné dofinancovať rezort zdravotníctva.“ Uvedené zmeny v zdravotníctve pozitívne vníma aj Mária Lévyová, prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov. „Privítali by sme tiež, keby sa opätovne zaviedla možnosť objednania sa na konkrétny termín. Stále sú skupiny pacientov, ktorí nemôžu alebo nechcú vysedávať pred ambulanciami.“ Rezort chce aj sprísniť sankcie za vyberanie neoprávnených úhrad od pacientov. Tomu, kto akýmkoľvek plnením podmieni jeho objednanie na vyšetrenie, ktoré je plne hradené z verejného zdravotného poistenia, hrozí pokuta až do 16 596 eur.


Osem top zmien v zdravotníctve. Poistencom prinášajú viac výhod
Zdravotníctvo má fungovať pre pacientov lepšie ako doteraz. Rezort zdravotníctva zavádza viaceré zmeny, prinášame prehľad tých najdôležitejších.

1. Preventívne prehliadky:
– Od začiatku novembra 2017 majú poistenci k dispozícii viac preventívnych prehliadok hradených z verejného zdravotného poistenia.


– Rozšírili sa u všeobecných lekárov a stomatológov. U ľudí starších ako 15 rokov pribudla napríklad možnosť bezplatnej prevencie formou pečeňových tes

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.