15.11.2017, 00:00

Urgenty zdraželi. No prišli aj zmeny

Forma pomoci, ktorú dostanete v slovenskom zdravotníctve pri úraze, ale aj menšej nevoľnosti, sa mení. Pohotovosti aj urgentné príjmy prechádzajú zmenami, rovnako aj poplatky za starostlivosť. Čo čaká pacientov?

Ambulantná pohotovosť
– zatiaľ funguje v nezmenenom režime. To znamená od 16:00 – 07:00 h.


– poplatok pacienta je zatiaľ stále 1,99 eur.


– nový poplatok, ktorý bude zvýšený z 1,99 eur na rovné 2 eurá začne platiť, keď sa určia noví organizátori ambulantnej pohotovostnej služby


– po novom budú pohotovosti fungovať v pracovných dňoch 16.00 h – 22.00 h. a v dňoch pracovného pokoja 7.00 h – 22.00 h.


– zo zákona je prevádzka ambulantnej pohotovosti stanovená do 22. hod., stanovený čas nemožno meniť

Kedy sa pravidlá ambulantných pohotovostí zmenia?
– podľa nových pravidiel začnú ambulantné pohotovosti fungovať postupne. Ministerstvo zdravotníctva bude vyberať nových organizátorov ambulantných pohotovostí pre každý okres samostatne. Prvé výberové konanie na nových organizátorov ministerstvo vyhlási do konca februára 2018.


– celý proces bude postupný a ukončí sa do konca júna roka 2018.

Urgentný príjem
– od prvého novembra 2017 platí, že pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti na urgentnom príjme v nemocnici je poplatok 10 eur.


– zároveň od novembra platí pacientský poplatok 2 eurá v prípade, ak človek navštívi urgentný príjem v nemocnici v čase medzi 16. a 22. hodinou v pracovných dňoch a v čase medzi 7. a 22. hodinou v dňoch pracovného pokoja v okrese, v územnom obvode ktorého sa neposkytuje ambulantná pohotovosť.


– poplatok 2 eurá poistenec zaplatí aj v prípade, ak bol na urgentný príjem v nemocnici odoslaný bezprostredne po poskytnutí ambulantnej pohotovostnej služby

Kto je bez poplatku
Ako poistenec nemusíte platiť poplatok, ak vám bola poskytnutá zdravotná

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.