15.11.2017, 00:00

Odborníci z praxe: takto vidia zmeny

Zmeny v praxi sa najviac dotknú pacientov, ale aj lekárov, zdravotných poisťovní a dodávateľov liekov. Prinášame ich názory z praxe.

doktor, lekár
Zdroj: Reuters

O čo ide: Lekári majú poskytovať ambulantnú zdravotnú starostlivosť minimálne 35 hodín týždenne, dvakrát do týždňa budú ordinačné hodiny do 15.00 h. Skráti sa lekárska služba prvej pomoci do 22.00 hodiny. Čo to prinesie?

Názor z praxe
Skrátenie fungovania ambulantných pohotovostí Asociácia súkromných lekárov podľa prezidenta Mariána Šótha víta, keďže túto myšlienku presadzovali dlhé roky. „Lekár po takejto službe bude mať dostatočný oddych tak, aby mohol na ďalší deň od rána oddýchnutý vyšetrovať pacientov v ambulancii.“ Rozšíriť sa majú aj preventívne prehliadky. „U všeobecného lekára pre dospelých ide o jeden biochemický parameter – pečeňový parameter. „Je to dané zákonnou normou, ktorý  iba rozširuje spektrum vyšetrení. Je to skôr problém pre naše laboratórne pracoviská, kde neustále zápasíme s nízkou cenou za vyšetrenie a neuznané limity na  vyšetrenia,“ objasňuje Šóth.

Rozšíria sa ordinačné hodiny
Ďalšou z noviniek je rozšírenie ordinačných hodín pre ambulancie. V súčasnosti sú podľa Mariána Šótha ich ambulancie plno úväzkové, čo znamená, že poskytovatelia ordinujú  viac ako 35 hodín týždenne. Tento ambulantný čas zahŕňa všetky náležitosti, ktoré súvisia s ambulantnou starostlivosťou. „Sú v nej zahrnuté aj návštevná služba v bydlisku pacienta a vystavovanie kúpeľných návrhov. To v praxi znamená, že lekár  nemusí a ani by nemal vyšetrovať pacientov celý deň. Je to v rozpore s psychohygienou práce,“ objasňuje Marián Šóth. V praxi to pre lekárov znamená, že tí, ktorí majú kratšiu ambulantnú dobu, musia ju zladiť so zákonom. Samozrejme, ak má ambulancií viac, tento čas sa spočítava spolu.

Treba prihliadať na špecifiká ambulancií
Zavedenie 35-hodinovej povinnosti do zákona vníma prezident ASL ako neopodstatnené. Drvivá väčšina ambulancií je s úväzkom 1,0,  čo je zahrnuté aj v povolení vydanom vyššími územnými celkami. „V čase akútneho nedostatku ambulantných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, najmä všeobecných lekárov, ešte viac demotivuje mladých lekárov začať prax ambulantného všeobecného lekára,“ tvrdí Šóth. Takáto úprava prinesie podľa neho množstvo problémov v praxi. „Medzi ambulanciami všeobecného lekára sú obrovské rozdiely v závislosti od počtu kapitovaných pacientov, ako aj od miestnych podmienok. Inak musí byť manažovaná práca ambulancie v meste, inak v malých obciach,“ spresňuje prezident ASL. Najväčšie nedostatky vníma v zrušení poplatkov. „Ich zrušenie sme vždy vnímali ako nesystémový krok. Funkčný systém nahradila dezorganizácia pacientov i lekárov. Pacienti sa nevedia objednať, lekári nevedia, ako majú objednávať. Presné pravidlá by prispeli aj k výchove pacienta, že zdravotná starostlivosť aj niečo stojí.“

Zdravotné poisťovne: Zmeny budeme rešpektovať
Od začiatku novembra majú poistenci k dispozícii viac preventívnych prehliadok hradených z verejného zdravotného poistenia. Zavádza sa tiež nový nástroj – dohoda medzi poisťovňami a výrobcami liekov. Moderné inovatívne lieky majú byť dostupnejšie ako doteraz. Ako teda tieto novinky vnímajú zdravotné poisťovne?


Dôvera zdravotná poisťovňa
„Novozavedené zmeny budeme rešpektovať, postupovať podľa platnej legislatívy a plniť si záväzky tak ako doteraz,“ uviedol pre HN Matej Štepianský, PR špecialista Dôvery zdravotnej poisťovne. Naďalej budú podľa jeho slov uhrádzať všetky lieky, zdravotnícke pomôcky a dietetické potraviny, ktoré budú zaradené v kategorizačných zoznamoch. „Navrhovaná legislatívna zmena zvyšuje hranicu ochoty platiť za inovatívne lieky a tiež umožní vstup mimoriadne nákladných liekov na zriedkavé ochorenia do úhradového systému, preto môžeme očakávať nárast nákladov na úhradu liekov,“ tvrdí Matej Štepianský. V Dôvere zdravotnej poisťovni zatiaľ neuzatvorili žiadnu zmluvu s výrobcom liekov, keďže definitívna podoba, ktorá má túto možnosť pre poisťo

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.