15.11.2017, 23:15

Doplatky pre pacientov budú nižšie

Pacienti sa môžu tešiť, ušetria viac. Získajú peniaze bez toho, aby pohli prstom.  Rezort zdravotníctva znižuje ich finančnú záťaž a zavádza vyšší ochranný limit nielen na lieky, ale aj zdravotnícke pomôcky a diatetické potraviny.

Doplatky pre pacientov budú nižšie
Zdroj: Pavol Funtál

Mária Lévyová, prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov SR


1. Reakcia pacientov
Ako reagujú pacienti na zmeny v poplatkoch za urgenty a pohotovosti?
Poplatky na ambulantnej pohotovosti stúpli o jeden cent. Poplatky na urgentoch sa zvyšujú na 10 eur, a to v prípade ak nejde o vyšetrenie v rámci neodkladnej starostlivosti. Počas prvého týždňa, keď zmeny vstúpili do platnosti, sa na nás neobrátil žiadny pacient s tým, že zaplatil neoprávnene poplatok, alebo mu nebola poskytnutá starostlivosť v súlade so zákonom. Situáciu budeme naďalej sledovať.

2. Predĺžená lehota
Čo si myslíte o predĺžení lehoty, na ktorú môžu lekári predpísať liek?
Pacienti sa na nás obracali, prečo v prípade, ak sa ich zdravotný stav nemení, majú dobre nastavenú liečbu, musia chodiť každý polrok k špecialistom, a to iba kvôli predpísaniu liekov. Považujú to za zbytočné odčerpávanie času, pretože v prípade zmeny zdravotného stavu každý pacient vyhľadá špecialistu. Odbúranie návštev špecialistov iba kvôli receptom vytvára priestor na skracovanie čakacích lehôt tým pacientom, ktorí idú na prvovyšetrenie. U niektorých sa čaká aj sedem týždňov, čo môže spôsobiť rapídne zhoršenie zdravotného stavu.

Zuzana Eliášová, hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva


3. Doplatky pacientov
Ako sa majú meniť doplatky za lieky pre pacientov a na ktoré novinky sa majú pripraviť? 
Od januára 2018 sa ochranný limit bude týkať nielen liekov, ale aj zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín. U invalidných dôchodcov a držiteľov preukazu ZŤP hranica, od ktorej zdravotné poisťovne vracajú peniaze za doplatky, klesne z aktuálnych 25 na 12 eur, čím táto skupina ľudí môže výrazne ušetriť. Ochranný limit u starobných dôchodcov je v súčasnosti 25 eur, po novom má byť 30 eur. Limit sa okrem toho po novom rozšíri aj na ľudí, ktorí sú poberateľmi predčasného dôchodku a nevznikol im nárok na starobný dôchodok. U detí je limit 8 eur, vzrastie na desať eur. Nulový aj naďalej ostane u zdravotne ťažko postihnutých detí.

4. Ambulantné pohotovosti
Ako f

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.