14.02.2005, 00:00

Nižšie ceny ropy a drahých kovov

Ceny ropy a zlata v znamení fundamentálnych správ

Zlato na burze COMEX v New Yorku sa od začiatku tohto mesiaca nachádza v klesajúcom trende a aktuálny týždeň priniesol ďalšie medvedie seansy. Drahým kovom sa počas minulého týždňa nedarilo. Pod tlakom posilňujúceho sa dolára sa na 3-mesačné minimum oslabilo zlato, ktoré sa tak dostalo na najnižšiu úroveň od októbra minulého roku. Pod jeho vplyvom mierne klesla aj cena striebra. Platina sa, naopak, dokázala posilniť. Pozornosť obchodníkov sa v aktuálnom týždni sústredila na čísla o obchodnom deficite v USA. V pondelok 7. 2. otvoril aprílový futures kontrakt zlata na úrovni 416,4 dolára. Denné maximum sa nachádzalo na úrovni 417,7 dolára a denné dno otestovalo hranicu 414 dolárov za uncu. Zatváracia cena sa nachádzala len 1,4 bodu nad denným minimom. V utorok sa kontraktné minimum znova posunulo nižšie. Posilňujúci sa americký dolár negatívne vplýval na ceny drahých kovov. Denné dno sa zastavilo na cene 412 dolárov, čím sa trh nebezpečne priblížil ku kľúčovej technickej úrovni 410 dolárov za uncu a je predpoklad, že sa investori v najbližších dňoch pokúsia pokoriť túto dôležitú úroveň. V stredu 9. 2. zlato nadviazalo na trend z predchádzajúcich dní a pokles sa zastavil len 1,5 bodu nad 410 dolármi. Od začiatku roka sa zlato oslabilo o 6 % na skoro 4-mesačné minimum. Pod vplyvom zastavenia zhodnocovania sa dolára v stredu mierne vzrástla cena striebra. O viac ako 1 % sa, naopak, opäť oslabila platina. Vo štvrtok 10. 2. zaujali obchodníci vyčkávacie pozície pred zverejnením dôležitých makroekonomických čísel z USA. Tie dokázali zastaviť tohtotýždňový pokles cien drahých kovov. Zlato, striebro aj platina sa dokázali posilniť v dôsledku zastavenia zhodnocovania sa dolára. Ten sa oslabil pod vplyvom slov predstaviteľa amerického Fedu, ktorý naznačili možnosť spomalenia procesu zvyšovania úrokových sadzieb v USA. Žltý kov sa následne posilnil až k úrovniam okolo 417 dolárov za uncu.
Cena ropy v New Yorku sa pohybovala rovnakým smerom a pokles sa zastavil na cene, ktorú trh naposledy zaznamenal 6. 1. Nižšie ceny na trhu podporuje mierna zima na severovýchode Spojených štátov a nárast zásob surovej ropy a benzínu. Organizácia OPEC, ktorá na decembrovom zasadnutí ohlásila obmedzenie produkcie o 1 milión barelov denne, v januári stiahla z trhu len 400 000 barelov, čo tiež zvyšuje tlak na pokles cien. Trh s marcovým futures kontraktom otvoril týždeň na úrovni 46,1 dolára za barel. Denné maximum ležalo len 5 tikov nad touto cenou a denné dno trh zaznamenal o jeden bod nižšie. Ropa sa na oboch stranách Atlantiku oslabuje a jej cena klesla na najnižšiu úroveň za posledný mesiac. Pod jej vplyvom sa na burzách oslabuje aj benzín a vykurovací olej. Utorková seansa prebehla v pokojnom duchu v obchodnom pásme s rozpätím 1,05 bodu. V stredu boli investori svedkami volatilnej seansy s rozptylom cien 2,2 bodu, čo v tomto trhu predstavuje rozdiel 2 200 dolárov. Obchody sa realizovali v pásme 44,6 až 46,4 dolára za barel, čím trh reagoval na zverejnenú pravidelnú správu o stave zásob ropy a jej derivátov v Spojených štátoch. Pozitívny duch na trhu s ropou pokračoval aj vo štvrtok 10. 2.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.