02.01.2018, 00:00

Eurofondy priťahujú aj kriminálnikov

Prokurátor odboru ekonomickej kriminality Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta v rozhovore pre HN.

Eurofondy priťahujú aj kriminálnikov
Zdroj: Reuters

Čo považujete za najväčšie špecifikum pri stíhaní páchateľov ekonomickej kriminality?
Odbor ekonomickej kriminality, v podmienkach Úradu špeciálnej prokuratúry, je o najzávažnejšej ekonomickej kriminalite, to znamená, že ide o trestnú činnosť so škodou alebo prospechom nad 6,6 milióna eur. To je naša základná agenda. Týka sa to najmä daňových trestných činov páchaných zločineckými skupinami, ale z hľadiska početnosti na prvom mieste sú jednoznačne trestné činy poškodzovania finančných záujmov Európskej únie. Špecifikom týchto trestných činov a vôbec ekonomickej trestnej činnosti je, že sa vyznačuje obrovským množstvom dôkazov a spisového materiálu, nezriedka v rozsahu aj niekoľko sto zväzkov. Pod pojmom zväzok máme na mysli päťsto listov. Takže je to kriminalita, ktorá stojí a padá na listinných dôkazoch, ktorých sú v spise tisíce až desaťtisíce. Pracujeme priemere s tridsať- až päťdesiatzväzkovým spisom.

Aká je výška finančných prostriedkov, ktoré získame v najbližších rokoch z európskych fondov?
V rokoch 2014 až 2020 získame z európskych fondov až 15,3 miliardy eur na štrukturálne a investičné projekty. Ďalšie prostriedky získa Slovenská republika na priame platby pre farmárov a cez celoeurópske programy. Celkové príjmy z rozpočtu Európskej únie by v tomto období mali dosiahnuť až 20,3 miliardy eur.

A koľko prispejeme do spoločného rozpočtu?
Necelých sedem miliárd eur. Stále však zostaneme jedným z najväčších čistých príjemcov európskej pomoci. Čistý zisk by mal dosiahnuť úroveň 13,5 miliardy eur, čo je viac, ako bol celý príjem štátneho rozpočtu za minulý rok. Z hľadiska eventuálnej trestnej činnosti je podstatná suma dvadsať miliárd. Toto číslo je rozhodujúce. Tieto prostriedky môžu byť potenciálnym zdrojom trestnej činnosti.

V roku 2002 nadobudol platnosť Dohovor o ochrane finančných záujmov Európskych spoločenstiev. Vychádza z princípu, že členské štáty majú chrániť finančné záujmy Spoločenstva rovnako ako vlastné. Zakotvil trestnosť určitých konaní, a zároveň umožnil štátom, aby iš

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.