03.01.2018, 00:01

Firmy podávajú priznania už len elektronicky

Všetky právnické osoby zapísané v obchodnom registri musia s finančnou správou komunikovať už iba elektronicky.

Firmy podávajú priznania už len elektronicky
Zdroj: Archív HN

Zjavne si nechávajú plnenie svojich povinností na poslednú chvíľu. Dokazujú to aj najnovšie čísla. Počas troch týždňov sa na portáli Finančnej správy zaregistrovalo približne 14-tisíc nových subjektov z očakávaných okolo 60-tisíc.

Ak chce totiž od januára 2018 podať právnická osoba zapísaná v obchodnom registri akékoľvek štruktúrované podanie na Finančnú správu, musí tak spraviť len elektronicky. Tomu však musí predchádzať registrácia na portáli www.financnasprava.sk.

Upozorňuje preto právnické osoby zapísané v obchodnom registri, aby samotnú online registráciu neodkladali a zaregistrovali sa v dostatočnom predstihu predtým, ako budú podávať akékoľvek dokumenty finančnej správe v roku 2018.

Povinnosť elektronického doručovania sa totiž vzťahuje na všetky podania. Blíži sa napríklad termín 31. január, čo je termín na podanie daňového priznania k dani z motorových vozidiel. Pokiaľ by právnická osoba podala toto daňové priznanie v papierovej forme, daňový úrad ho nebude môcť akceptovať.

Prehľadne dostupné informácie k registrácii a autorizácii používateľov elektronických služieb sú dostupné priamo na portáli finančnej správy. Okrem textových manuálov sú na portáli pripravené aj videá prezentujúce jednotlivé postupy. K dispozícii sú aj popisy potenciálnych situácií, najčastejšie otázky a odpovede, rôzne odporúčania. Stačí len kliknúť na banner na hlavnej stránke portálu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.