04.01.2018, 00:00

Penzisti, ušetríte na doprave či liekoch

Aj štátni aj súkromní prepravcovia odvezú seniorov lacnejšie. Ďalšie výhody im poskytujú mestá a obce na daniach a sociálnych službách.

Penzisti, ušetríte na doprave či liekoch
Zdroj: Dreamstime

1. Doplatky v zdravotníctve
Kedy majú dôchodcovia nárok na doplatky za lieky?
Poisťovne ich vracajú každý kvartál. Doteraz to bolo 25 eur a v tomto roku to má byť už 30 eur. Tento limit sa rozšíril aj na poberateľov predčasného dôchodku a týka sa nielen liekov, ale aj zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín, ktoré aspoň čiastočne hradí štát. Hranice pri týchto sortimentoch sa znížili, peniaze dostanú penzisti späť už pri doplatku 12 eur, doteraz to bolo 25 eur.

2. Bezplatná preprava
Kedy majú seniori nárok na bezplatnú prepravu v mestskej hromadnej doprave?
Na bezplatnú prepravu v MHD majú nárok niekde občania nad 68 rokov s trvalým pobytom a s čipovou kartou. Nárok na zľavnené cestovné majú poberatelia invalidných dôchodkov, ktorí majú 70-percentný pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť, starobných dôchodkov, výsluhových po dosiahnutí 62 rokov. Takisto v železničnej doprave môžu cestovať bezplatne. Nárok na bezplatnú prepravu získali poberatelia starobného, predčasného, sirotského, vdovského, vdoveckého, invalidného, dôchodku manželky či sociálneho dôchodku a poberatelia sociálneho výsluhového dôchodku.

3. Podmienky cestovania
Aké sú podmienky pre bezplatnú vlakovú prepravu pre seniorov, jednak v štátnych vlakoch a jednak v súkromných? Potrebujem na to nejaký špeciálny preukaz?
Dôchodcovia do 62 rokov sa musia bezplatne zaregistrovať, aby mali nárok na bezplatné cestovanie. Patria sem poberatelia predčasného dôchodku, sirotského, vdovského a vdoveckého dôchodku, tiež invalidného, dôchodku manželky či sociálneho dôchodku. Na registráciu a získanie preukazu musíte predložiť preukaz totožnosti + potvrdenie o výplate dôchodkových dávok nie staršie ako 30 dní (od Sociálnej poisťovne, resp. od rezortu vnútra, Finančného riaditeľstva ap.). Pripravte si aj fotografiu s rozmermi 2 × 3 cm. V pokladni ZSSK získate Preukaz poberateľa dôchodku do 62 rokov (platnosť je 12 mesiacov alebo menej). Dôchodcovia nad 62 rokov sa musia tiež bezplatne zaregistrovať, ale na získanie Preukazu im stačí, keď v pokladni predložia občiansky preukaz a fotografiu s rozmermi 2 × 3 cm. Existujú však aj možnosti prepravy súkromnými spoločnosťami, kde je potrebný občiansky preukaz alebo iný doklad totožnosti, aby ste preukázali svoj vek.

4. Prímestské linky
Aká je zľavnená doprava v prímestských a diaľkových autobusových linkách?
V prímestských linkách platia dôchodcovia nad 70 rokov len 20 centov za každých 25 kilometrov. Na diaľkových linkách je zľava 50 percent.

5. Ďalšie uľahčenie
Aké ďalšie možnosti môžu vo všeobecnosti využívať seniori, aby si znížili finančné zaťaženie?
Napríklad zľavy na obed, ktoré sú väčšinou ruka v ruke závislé na výške dôchodku, terénnu opatrovateľskú službu v domácnosti, pobytovú opatrovateľskú službu v zariadení pre seniorov. Ďalšou možnosťou sú napríklad lacnejšie vstupenky na filmové predstavenia. V individuálnych prípadoch pri preukázaní nízkeho dôchodku je možnosť raz ročne požiadať o jednorazovú dávku v hmotnej núdzi. Seniori majú nárok aj na zníženie poplatku za komunálny odpad. Napríklad v Trnave má nárok osamelo žijúca osoba nad 62 rokov alebo osamelo žijúca osoba s preukazom ŤZP sadzbu poplatku 0,045 eur na deň. v Košiciach zasa znížili poplatok o 50 percent fyzickej osobe nad 62 rokov.

6. Dotované dovolenky
Aké sú možnosti zliav na dovolenku? Budú pre nich aj v tomto roku dotované dovolenky a kto má na ne nárok?
Už niekoľko rokov si môžu dôchodcovia nárokovať 50 eur na dovolenku ročne. O pridelenie pobytu s takouto dotáciou môže požiadať penzista s trvalým pobytom na Slovensku, pričom musí poberať starobný, predčasný starobný alebo výsluhový dôchodok. Zároveň nesmie nikde pracovať. Pobyty organizuje Jednota dôchodcov na Slovensku, Konfederácia odborových zväzov a Odborový zväz potravinárov. Môžete využiť nejaký pobyt cez spoločnosť Sorea. Na výber je viacero hotelov a mnoho termínov. Ide o lokality ako Vysoké a Nízke Tatry, Bratislava, Piešťany, Topoľčianky či Ľubovnianske kúpele. Stačí predložiť Čestné vyhlásenie, že spĺňate podmienky, pri nástupe na pobyt. Ťažko zdravotne postihnutí majú nárok na zľavu.

7. Koncesionárske poplatky
Kto si môže uplatniť zľavu pri koncesionárskych poplatkoch za pozeranie televízie alebo počúvanie rádia?
Dôchodcovia, ktorí nežijú v domácnosti so zarábajúcim človekom, majú nárok na polovičnú zľavu z koncesionárskeho poplatku. Ten je v súčasnosti 4,64 eura. Keď predložíte potrebné doklady, mesačne tak môžete ušetriť 2,32 eura, čo je za rok takmer 28 eur. Nárok na zľavu máte, ak poberáte starobný, vdovský, invalidný alebo sirotský dôchodok. Potrebné doklady sú: formulár Zmena sadzby úhrady, potvrdenie zo Sociálnej poisťovne, Čestné vyhlásenie, rodné číslo a v prípade dávky v hmotnej núdzi potvrdenie z Úradu práce.

8. Výhodnejší účet
Sú účty pre dôchodcov cenovo výhodnejšie? A poskytuj

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.