08.01.2018, 00:00

Staropenzisti sa dočkali prepočítania

Dôchodky staropenzistov sa už prehodnocujú. Netýka sa to však všetkých. Viac by mali dostať tí, ktorí mali už pred 1. januárom 2004 vyššie penzie. Sociálna poisťovňa už niektorým rozposlala rozhodnutia.

Staropenzisti sa dočkali prepočítania
Zdroj: Reuters

Ide zhruba o desatinu z celkového počtu 400-tisíc poberateľov všetkých dôchodkov. Upozorňuje teda, že nie všetky starobné dôchodky sa budú zvyšovať o pevnú sumu 25,50 eura či znovu prehodnocovať. Týka sa to len staropenzistov, ktorí odišli do dôchodku pred 1. januárom 2004, a ak to bolo už skôr, teda pred 1. októbrom 1988, tak môžu dostať sumu zvýšenú o pevných 25,50 eura. Aj to v oboch prípadoch len pod podmienkou, ak ich pôvodný dôchodok bol v minulosti vymeraný z určitej minimálnej sumy priemerného zárobku – sumy obsahujú zverejnené tabuľky. Do vymeriavacieho základu sa započíta viac, než pri pôvodne vymeranom dôchodku. Závisí to od roku odchodu do dôchodku a aj od pracovnej kategórie, z ktorej bol dôchodok pôvodne vymeraný. Prepočet sa netýka tých, ktorí stanovené kritériá nesplnia.

Krivdy z minulosti
Štátny tajomník ministerstva práce Ivan Švejna už skôr upozornil, že problém starodôchodcov nie je problémom medzi nízkopríjmovými a vysokopríjmovými starobnými dôchodcami. „Problém je v tom, že časť ľudí mala inak vypočítaný dôchodok. Došlo k veľkému skoku. Ľudia začali porovnávať, koľko dostal ten, koho pracovný profil bol rovnaký a išiel do dôchodku pred rokom 2004, a koľko dostal ten, kto s tým istým profilom išiel, obrazne povedané, o deň neskôr. Vznikli veľké rozdiely. Niektorí museli odísť do dôchodku na základe kolektívnej zmluvy. Nemohli si vyberať. A tí, čo išli o niekoľko mesiacov neskôr, mali vyššie dôchodky.“

Teraz sa prepočítajú tak, ako keby odišli do penzie v roku 2004. Ide o ľudí vo vysokom veku, 70-, 75- až 80-ročných. Môže sa stať aj to, že niekomu pri prepočte vyjde suma, na ktorú má aj teraz nárok, a tak sa mu dôchodok nezvýši. Pri prepočte bude suma zvýšenia individuálna.

Kritériá prepočtu
Prepočtom starých penzií sa má dosiahnuť, aby miera náhrady príjmu penzistu, ktorý dôchodok začal dostávať pred hraničným 1. januárom 2004, bola približne rovnaká ako miera náhrady príjmu toho, kto mal dôchodok priznaný po roku 2003, pritom získal rovnako dlhé obdobie dôchodkového poistenia a dosahoval približne rovnakú úroveň zárobkov.

„Chceme zdôrazniť, že určenie sumy starobného dôchodku sa nevzťahuje na všetkých, ktorým bol starobný dôchodok priznaný podľa predpisov účinných pred 1. januárom 2004,“ povedala Michaela Putecová, riaditeľka odboru metodiky dôchodkového poistenia Sociálnej poisťovne. Verejnosť to totiž podľa nej vníma tak, že každý poberateľ starobného dôchodku, ktorý ho mal priznaný pred 1. januárom 2004, má nárok na nové určenie sumy a že Sociálna poisťovňa zvýši alebo nanovo určí jeho sumu. „Nie je to tak. Zákon nám presne určuje, komu môže byť starobný dôchodok znovu prepočítaný,“ podčiarkuje Putecová.

Dôchodca nepodáva nijakú žiadosť
O prepočet penzisti nemusia žiadať, Sociálna poisťovňa na základe spisu penzistu rozhodne v každom jednom prípade bez toho, aby o to žiadal. Na rozhodnutie má desať mesiacov, keďže zákon stanovuje lehotu na rozhodnutie do 31. októbra 2018. O každom novom určení sumy starobného dôchodku alebo o zvýšení vydá písomné rozhodnutie s podrobným zdôvodnením. Rozhodne buď o zvýšení starobného dôchodku, alebo o vyplatení starobného dôchodku v doterajšej sume, ak bude novo určená suma nižšia než doteraz vyplácaná.

Nárok na zvýšenie vzniká v každom jednom prípade už od 1. januára 2018, aj keď rozhodnutie príde v neskorších mesiacoch. Znamená to, že ak novo určená suma dôchodku bude vyššia, ale Sociálna poisťovňa rozho

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.