08.01.2018, 00:00

Zvýšené sumy dôchodku sa budú doplácať od januára

Vlani počas novembra sa v Sociálnej poisťovni automaticky hromadne zvýšilo alebo znovu určilo viac ako 52-tisíc starobných dôchodkov staropenzistov. Išlo o tých, ktorým sa penzie zvýšili o pevnú sumu 25,50 eura.

dôchodci, seniori
Zdroj: Reuters

Riešenie zvyšovania penzií postavila Sociálna poisťovňa na kombinácii hromadného automatického rozhodovania, to znamená bez spisového materiálu a individuálneho rozhodovania, ktoré pripravia jej odborníci na základe spisu penzistu.


„Zvýšili sme alebo znovu určili už viac ako 52-tisíc starobných dôchodkov, pričom sem patrili tie, ktoré sa zvýšili o pevnú sumu 25,50 eura. Novo sme určili sumy starobných dôchodkov hromadne automaticky vtedy, ak suma odo dňa jeho priznania nebola zmenená, okrem valorizácie. To znamená, ak išlo o akýsi čistý prípad,“ priblížila Michaela Putecová, riaditeľka odboru metodiky dôchodkového poistenia.


Ďalšie rozhodnutia sa budú posielať aj počas januára. „Doručovať sa budú tak, aby poberateľ pred tým, ako dostane zvýšenú sumu dôchodku, mal už rozhodnutie doma, aby si to vedel skontrolovať a zistil, akú sumu mu Sociálna poisťovňa vyplatí,“ doplnila Putecová.

Individuálne rozhodnutia
Viac ako 80-tisíc starobných dôchodcov dostane ešte počas tohto roku najneskôr do konca októbra individuálne rozhodnutie. Ide o tých, ktorýmodborný zamestnanec Sociálnej poisťovne na základe spisového materiálu s pomocou osobitne vyvinutého programového vybavenia novo určí sumu a to aj, ak bola zmenená z iného dôvodu, nielen z dôvodu valorizácie. Napríklad, ak dotyčná osoba pracovala aj po priznaní dôchodku alebo jej bol priznaný nejaký príplatok. V takom prípade musí odborný zamestnanec najskôr určiť novú sumu priemerného mesačného zárobku a potom posúdiť každé jedno rozhodnutie od priznania až do roku 2018 a sumu určiť nanovo. „Vraciame sa tak minimálne 15 rokov dozadu,“ skonštatovala Putecová. Vzhľadom na počet a množstvo úkonov, ktoré musí Sociálna poisťovňa pri tomto novom určení starobného dôchodku urobiť, rozhodovať bude postupne, a to v závislosti od dátumu narodenia poberateľov staropenzií, od najstarších po najmladších.

Spisy sa prideľujú automaticky
Ak by ste chceli proces rozhodovania urýchliť, nebude to možné. Spisy sa budú prideľovať automaticky. Nedá sa preto niekoho uprednostniť. Nie je preto možné ani dopredu určiť, kedy a komu presne sa určí suma starobného dôchodku. Sociálna poisťovňa nezvyšuje ani počet svojich zamestnancov. Rozhodovať môžu len odborne kvalifikovaní zamestnanci, ktorí dobre poznajú nielen zákon o sociálnom poistení, ktorý vošiel do praxe od 1. januára 2004, ale aj tie, ktoré mu predchádzali. Zamestnanci popri tejto práci budú vybavovať aj bežnú agendu spojenú s priebežným priznávaním dôchodkov.

Informácie aj v pobočkách
„Informácie si môže každý overiť v prvom rade na internete, v našich pobočkách alebo telefonicky v informačno-poradenskom centre,“ vraví Peter Višváder, hovorca Sociálnej poisťovne. „Ide zhruba o desatinu dôchodcov, ktorým vyplácame dôchodok z celkového počtu 400-tisíc rôznych dôchodkov,“ vyčíslil a pripomenul, že je to

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.