10.01.2018, 00:00

Pozor na daň z dividend

Zákon je v súvislosti s dividendami nespravodlivý v tom, že zdaňuje slovenských vlastníkov spoločností, zahraničných nie. Tento princíp neférovo zaťažuje slovenských vlastníkov a znevýhodňuje ich, tvrdí Silvia Hallová, daňová partnerka spoločnosti Grant Thornton Slovakia.

kancelária, dokumenty
Zdroj: Dreamstime

Zdaňovanie podielov na zisku prešlo od roku 2017 výraznou zmenou. Zásadne sa to prejaví práve v tomto roku, pretože dividendy zo ziskov dosiahnutých za rok 2017 sa najčastejšie vyplácajú práve v roku 2018.


Ako zdôrazňuje účtovný poradca Peter Furmaník zo spoločnosti Libertax Consulting, podstatnou novinkou je, že niekoľko rokov neboli dividendy predmetom dane z príjmov a platili sa z nich len zdravotné odvody. „Od roku 2017 sa však opäť zdaňujú,“ konštatuje Furmaník.


Nikdy netreba zabúdať, že zdanenie dividend prebieha podľa úpravy platnej v tom roku, keď sa dosiahol zisk určený na takéto vyplatenie.

Úpravy podľa rokov
Ako teda vyzerá prax okolo vyplácania podielu na zisku? Na dividendy zo ziskov dosiahnutých za obdobia od roku 2004 až do roku 2010 sa vzťahuje doterajšia prax – neplatí sa z nich zdravotné poistenie ani sa nezdaňujú.


Na dividendy zo ziskov dosiahnutých za roky 2011 až 2016 sa taktiež vzťahuje doterajšia prax – platia sa z nich len zdravotné odvody, no neplatí sa z nich daň.


Avšak pozor, na dividendy zo ziskov dosiahnutých za obdobia pred rokom 2004 sa pri vyplácaní od roku 2017 vzťahuje zmena, pretože ich zdanenie sa spätne upravilo. Nové je aj zdanenie podielov dosiahnutých v roku 2017.


Zmeny sú nasledujúce. „Ak sa podiely vyplácajú fyzickým osobám od roku 2017 a kedykoľvek neskôr, v prípade, že ich vypláca slovenský daňový rezident, podliehajú zrážkovej dani vo výške sedem percent. Ak ich vyplatí zahraničná osoba, budú predmetom osobitného základu dane taktiež pri sadzbe sedem percent, respektíve 35 percent, ak pochádzajú z takzvaných nezmluvných štátov,“ vysvetľuje Peter Pašek, managing director spoločnosti Accace.


Avšak pozor! Podiel na zisku, ktorý sa vypláca zamestnancom a členom pozemkového spoločenstva, sa im zdaní aj vtedy, ak ide o dividendy zo ziskov za obdobia staršie, než je rok 2017. Týka sa to prípadov, keď sa o ich výplate rozhodlo v roku 2017, 2018 a neskôr.

Prípad právnickej osoby
V prípade právnických osôb rezidentov sa dividenda zdaňuje v priznaní. Ako podotýka Furmaník, „nezdaňuje sa však, ak je vyplatená slovenskej firme – rezidentovi SR, ktorá má aspoň 25-percentný priamy podiel na základnom imaní vyplácajúcej právnickej osoby so sídlom v EÚ“. Oproti tomu, pri právnických osobách nerezidentoch sa dividenda zdaní zrážkou vo výške 19 percent. Avšak nezdaňuje sa vtedy, ak je vyplatená zahraničnej firme so sídlom v EÚ – nerezidentovi SR, ktorá má aspoň 25-percentný priamy podiel na základnom imaní vyplácajúcej právnickej osoby zo SR, dodáva účtovný poradca.

(Ne)platenie dividend
Slovenský vlastník sa teda zdaneniu dividend po roku 2017 nevyhne, keďže sa zdaňujú automaticky zrážkovou daňou, hovorí Silvia Hallová, daňová partnerka spoločnosti Grant Thornton Slovakia. „Ak však slovenskú firmu vlastní zahraničná právnická osoba, neplatí žiadnu daň z dividend. Ak je jej spoločníkom daňový rezident zo štátu, kde sa dividendy nezdaňujú, zostáva mu celý zdanený zisk z podnikania na Slovensku,“ podotýka Hallová. Pretože to isté platí aj pre Slovákov, ktorí sú spoločníkmi v zahraničných firmách, pričom sú daňovými rezidentmi v zahraničí, v takých prípadoch ide o situáciu, keď sa slovenský vlastník môže vyhnúť zdaneniu podielov na zisku.


Podľa daňovej expertky je tu ešte jedna možnosť, ako sa vyhnúť zdaneniu podielov na zisku – cez verejnú obchodnú spoločnosť alebo komanditnú spoločnosť. Komplementár v týchto spoločnostiach zdaňuje svoj príjem len na úrovni fyzickej osoby, samotná spoločnosť daň z divid

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.