12.01.2018, 22:12

Krachy podnikov sa stali menším strašiakom. Kde je dôvod? Prečítajte si

Vlani sa vyhlásilo najmenej konkurzov za posledných deväť rokov.

Krachy podnikov sa stali menším strašiakom. Kde je dôvod? Prečítajte si
Zdroj: Dreamstime

Dovedna 224 konkurzov a 49 reštrukturalizácií podnikateľských subjektov prebehlo vlani na Slovensku. Je to najnižší počet za posledných deväť rokov.

Ako vyplýva z údajov analytickej spoločnosti CRIF - Slovak Credit Bureau, v medziročnom porovnaní s rokom 2016, v ktorom bolo 274 vyhlásených konkurzov, ich počet v roku 2017 klesol o 18 percent. Počet povolených reštrukturalizácií sa oproti 73 povoleným reštrukturalizáciám v roku 2016 medziročne znížil až o 33 percent.

Vplyv zmien v zákonoch

Medziročný pokles sa sleduje už od roku 2014. Odborníci ho pripisujú vo veľkej miere priaznivému vývoju slovenskej ekonomiky. Určitý vplyv na pokles povolených reštrukturalizácií však mala aj novela zákona o konkurze a reštrukturalizácii z roku 2015, ktorá sprísnila podmienky najmä zvýšením miery uspokojenia nezabezpečených veriteľov.
Bol tu vplyv aj ďalšej novely zákona, a to od marca 2017. Tá tiež spôsobila medziročný pokles vyhlásených konkurzov a povolených reštrukturalizácií fyzických osôb - podnikateľov, ktorí pred touto novelou mohli riešiť úpadok iba postupom identickým s podnikmi. "Po novele môžu pri oddlžení postupovať jednoduchším spôsobom ako pri osobnom bankrote," uvádza Jana Marková, hlavná analytička CRIF SK.

Prehľad po regiónoch

Najviac zasiahnutou skupinou odvetví v roku 2017, v ktorej bolo vyhlásených 81 konkurzov a povolených 15 reštrukturalizácií, bol veľkoobchod a maloobchod a tiež oprava motorových vozidiel a motocyklov.
Najviac konkurzov sa vyhlásilo v Banskobystrickom a najviac reštrukturalizácií povolili súdy v Bratislavskom kraji. Najväčším zamestnávateľom, na majetok ktorého sa v roku 2017 vyhlásil konkurz, bol priemyselný podnik Ojala Slovakia, kde pracovalo 200 až 249 zamestnancov. Medzi spoločnosťami s povolenou reštrukturalizáciou bol najväčším zamestnávateľom Púchovský mäsový priemysel so 150 až 199 zamestnancami.

Prehľad po odvetviach

V medziročnom porovnaní vlani počet vyhlásených konkurzov najviac, o 60 percent, klesol v skupine odvetví doprava a skladovanie, ďalej v skupine odvetví administratívne a podporné služby, potom v dodávke vody, čistení a odvode odpadových vôd a v službách odstraňovania odpadov. Počet konkurzov medziročne najviac (o 100 percent) stúpol v troch skupinách odvetví: finančné a poisťovacie činnosti, umenie, zábava a rekreácia a napokon v ostatných činnostiach.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.