15.01.2018, 22:42

Rasistické výroky zastavili popravu

Člen poroty sa čudoval, že čierni ľudia majú dušu. Odsúdený a preto odvolal.

Rasistické výroky zastavili popravu
Zdroj: Reuters

Člen poroty mal hlasovať za trest smrti kvôli tmavej farbe pleti odsúdeného. Americký Najvyšší súd preto v pomere hlasov šesť ku trom zablokoval popravu väzňa Keitha Tharpa a nariadil federálnemu odvolaciemu súdu, aby túto námietku preskúmal. Tharpovi bol uložený najprísnejší trest v roku 1991 za vraždu svojej švagrinej. O sedem rokov neskôr získali jeho advokáti podpísané prísažné vyhlásenie jedného z členov poroty, Barnieho Gattieho, ktorý použil rasové urážky smerom k ľuďom čiernej pleti.

Divil sa, či majú dušu
Gattie v ňom okrem iného uviedol, že po štúdiu Biblie sa čudoval, či títo ľudia vôbec majú dušu. Väčšina sudcov sa zhodla, že na základe tohto zvláštneho vyhlásenia, ktoré Gattie nikdy nevzal späť, možno tvrdiť, že Tharpova rasová príslušnosť ovplyvnila jeho rozhodnutie hlasovať o vine obžalovaného. Clarence Thomas, jediný sudca tmavej pleti, sa s rozhodnutím súdu nestotožnil a predložil nesúhlasné stanovisko, ku ktorému sa pripojili ďalší dvaja sudcovia.

Ide o výnimočný prípad
Tharpe pri svojich pokusoch o odvolanie okrem iného tvrdil, že porotca bol zaujatý, a teda rozhodovať vôbec nemal. Procesne však takúto námietku po rozhodnutí podať nemožno. Súdy nižšieho stupňa teda odmietli posudzovať dôkaz o potenciálnej rasovej zaujatosti. Tharpe sa preto obrátil na federálny odvolací súd a žiadal, aby sa jeho prípad znovu otvoril a preskúmal. Ani ten však jeho návrhu nevyhovel. Až Najvyšší súd napokon vrátil prípad späť nižším inštanciám.

Vo svojom verdikte uznal, že predchádzajúce rozhodnutia súdov sú záväzné aj pre federálne súdy, ale len pokiaľ neexistujú jasné a presvedčivé dôkazy, ktoré by preukázali opak. A tým dôkazom je práve konkrétne vyhlásenie, ktoré je teraz potrebné zvážiť. „Sudcovia povedali, že ide o výnimočný, nezvyčajný prípad, kde je v hre rasová diskriminácia, ktorá by mohla ovplyvniť verdikt poroty, a preto by sa mal odvolací súd viac zamyslieť na tým, či nepovoliť odvolanie,“ uviedla Lucia Berdisová z Právnickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave. Rozhodnutie súdu teda zrušili.

Pravidlá treba rešpektovať
Sudca Thomas vo svojom stanovisku namietal, že Gattieho rasistická rétorika je síce znepokojujúca, ale rozhodnutie Najvyššieho súdu bude len predlžovať to, čo je nevyhnutné a oddiali dosiahnutie spravodlivosti pre brutálne zavraždenú obeť a jej rodinu. Sudcovia, ktorí boli v menšine, si ďalej mysleli, že treba dodržať proces domáhania sa svojich práv tak, ako ho nastavuje právo. Pán Tharpe tento proces nedodržal, preto nemá nárok na odvolanie a rozhodnutie odvolacieho súdu je teda v poriadku. Čo je však najdôležitejšie, títo sudcovia tvrdia, že ak začneme nebrať do úvahy proces, aký ustanovuje právo a budeme vytvárať právo pre nezvyčajné prípady, potom budeme mať aj nezvyčajné rozhodnutia súdov, a to nie je dobré. „S tým sa dá v mnohom súhlasiť. Právo je totiž v mnohom proces, pravidlá boja za svoje práva. Ak pravidlá nedodržíte, i keď máte kvalifikovanú pomoc od právnikov, tak jednoducho neuspejete, aj keby právo stálo na vašej strane,“ myslí si Berdisová. A je dobre, že to tak je, lebo bez pravidiel domáhania sa svojich práv by právny systém v súčasných spoločnostiach nemohol prakticky vôbec fungovať.

„Procesné pravidlá sú tak vždy trocha aj ústupkom od spravodlivosti k efektivite právneho systému. A lepšie mať efektívne právne pravidlá v hrsti ako spravodlivosť na streche,“ dodala Berdisová.

Dobrí čierni ľudia
Keith Tharpe v roku 1990 zastavil svoju ženu a jej sestru na ceste, keď išli do práce. Vytiahol švagrinú z auta, zastrelil ju a hodil do priekopy. Potom znásilnil svoju ženu a vzal ju so sebou do banky, aby pre neho vybrala peniaze. Tá neskôr zavolala políciu a požiadala o pomoc. O tri mesiace neskôr bol Tharpe jednomyseľne odsúdený dvanásťčlennou porotou a súd mu uložil trest smrti.

Obvinenia z rasovej zaujatosti pochádzajú z rozhovoru, ktorý viedli Tharpovi právnici v roku 1998 s členmi poroty, vrátane muža

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.