19.01.2018, 00:00

Daň za byt treba vyplniť s podpisom

Aj tento rok obce a mestá vyberajú dane z nehnuteľností. Na daňové priznanie zostáva 13 dní.

Byty, bývanie
Zdroj: Marek Kmeť

Posledný januárový deň. To je termín, do ktorého je potrebné podať daňové priznania na mestské úrady. Túto povinnosť si musia splniť všetci, ktorí sa v minulom roku stali vlastníkmi, správcami, nájomcami alebo užívateľmi nehnuteľností. Daňové priznanie môžu podať aj tí daňovníci, ktorí si nárokujú na zníženie dane. Napríklad ľudia v hmotnej núdzi či penzisti.


Treba si porovnať údaje
„Priznanie k dani z nehnuteľností je potrebné podať do 31. januára 2018. Uvádzajú sa v ňom informácie ako napríklad rozloha pozemku či počet podlaží,“ hovorí Mário Kopecký, daňový špecialista z GT&C Slovakia. Mesto následne na základe týchto údajov vypočíta výšku dane.


Podľa Kopeckého by si každý človek mal porovnať zhodu údajov v kúpnej zmluve na nehnuteľnosť s údajmi v liste vlastníctva. Rozdiely je totiž potrebné ohlásiť správcovi katastra. „Človek môže zaplatiť vyššiu daň v dôsledku nesprávne uvedených informácií v liste vlastníctva,“ tvrdí špecialista. Okrem toho je potrebné vypracovanie daňo

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.