30.01.2018, 00:00

Sudca nesmie urážať ani ponižovať

Stručný etický kódex sa stal nástrojom na šikanózne disciplinárne stíhania sudcov za údajné porušenie etiky, hovorí sudkyňa Najvyššieho súdu SR Elena Berthotyová.

Sudca nesmie urážať ani ponižovať
Zdroj: Peter Mayer

Koncom roku 2017 schválila Súdna rada vytvorenie päťčlennej etickej komisie. Z akého dôvodu vznikla?
Táto etická komisia vznikla z podnetu ministerky spravodlivosti, ktorá sa obrátila na Súdnu radu s požiadavkou, aby vyložila konkrétne ustanovenie Zásad sudcovskej etiky, ktoré okrem iného hovorí o tom, že sudca sa má vyhýbať nevhodnému správaniu, ako aj takému, ktoré vzbudzuje dojem nevhodnosti. Pani ministerka sa v nadväznosti na konkrétne výroky konkrétneho sudcu Najvyššieho súdu pýta, čo máme rozumieť pod pojmom nevhodné správanie.

Ide teda o ad hoc komisiu.
Áno, je to komisia vytvorená pre tento prípad. Verím, že v budúcnosti bude zriadená aj stála etická komisia.

V čom by spočíval jej význam?
Mala by interpretovať jednotlivé ustanovenia etického kódexu s cieľom zabezpečiť jednotný výklad týchto pravidiel. Ten by mohol byť akýmsi návodom aj pre disciplinárne senáty pre prípad, že sa budú zaoberať porušením etických pravidiel sudcov. Keď sa napokon etická komisia dohodne na nejakom výklade, v konečnom dôsledku bude aj tak o ňom rozhodovať Súdna rada. Väčšinou hlasov rozhodne či sa takéto stanovisko prijme alebo nie a to by malo byť do budúcnosti v podstate záväzné a stane sa súčasťou nášho etického kódexu.

Ako fungujú etické komisie?
Etická komisia je mravným strážcom etického správania sa sudcov. V USA, Kanade či Francúzsku existuje dlhoročná tradícia etických kódexov a týchto etických komisií. Odpovedajú na otázky konkrétnych sudcov, ak majú určitú etickú dilemu. Napríklad sudca v štáte Florida sa pýtal etickej komisie či je vhodné, aby si medzi priateľov na Facebooku pridal aj advokáta, ktorý vystupuje v konkrétnom spore, ktorý sudca rozhoduje. Etická komisia odpovedala, že nie. Takéto výkladové pravidlo sa potom zverejní a stane sa ako keby súčasťou etického kódexu. Sudcovia sa majú do budúcna podľa neho správať.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.