29.01.2018, 23:36

Zmeny v dani nielen pre podnikateľov

Zmeny v transferovom oceňovaní, paušálnych výdavkoch živnostníkov, ale napríklad aj v daňovom tajomstve. Prinášame vám dôležité novinky pre fyzické aj právnické osoby.

Zmeny v dani nielen pre podnikateľov
Zdroj: Reuters

1. Daňová licencia
Minimálna daň pre právnické osoby sa už v roku 2018 nemusí platiť. Koho sa to týka?
Daňové licencie sú na rok 2018 zrušené, ale za posledné zdaňovacie obdobie je ešte potrebné ich platiť. Daňovník so zdaňovacím obdobím hospodársky rok nebude platiť daňovú licenciu až v zdaňovacom období hospodárskeho roka, ktoré sa začne najskôr od 1. januára 2018. Za zdaňovacie obdobie roka 2017 musí ešte právnická osoba uhradiť príslušnú daňovú licenciu bez ohľadu na to, či je alebo nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty. Zároveň bude možné započítať si zaplatenú licenciu zo zdaňovacích období končiacich sa v rokoch 2015 až 2017 v zdaňovacích obdobiach 2018 až 2020 a zaplatenú licenciu zo zdaňovacích období v rokoch 2016 až 2018 v obdobiach končiacich počas rokov 2019 až 2021. Podnikateľ však musí mať na tento účel dostatočný zisk.

2. Paušálne výdavky živnostníkov
Ako sa v roku 2017 zmenili limity v paušálnych výdavkoch pre živnostníkov?
Mesačný limit paušálnych výdavkov v sume 420 eur sa zrušil a naposledy sa uplatňoval vo vlaňajších daňových priznaniach. Paušálne výdavky v rámci živnosti stúpli zo 40 na 60 percent úhrnu príjmov. Zmena v paušálnych výdavkoch môže niektorým živnostníkom priniesť úspory na odvodoch do Sociálnej a zdravotnej poisťovne. Tie sa totiž počítajú zo sumy, ktorá je viazaná na základ dane z príjmov. Výška paušálnych výdavkov ovplyvňuje spomínaný základ, preto vďaka nárastu výdavkov základ klesne a v niektorých prípadoch to spôsobí zníženie odvodov. Zvýšil sa aj ročný limit sumy pre paušálne výdavky z predošlých 5 040 eur na 20-tisíc eur.

3. Elektronická komunikácia
Týka sa elektronická komunikácia v tomto roku už všetkých podnikateľov?
S Finančnou správou musia od januára elektronicky komunikovať všetky firmy, nielen platitelia dane z pridanej hodnoty. Doteraz tak komunikovalo 360-tisíc obchodných spoločností a v roku 2018 k nim pribudne ďalších 60-tisíc podnikateľov. Bez e-komunikácie sa zatiaľ zaobídu živnostníci, ktorým sa stanovil konečný termín na túto povinnosť na polovicu roka 2018. Finančná správa o povinnej e-komunikácii informuje v bannerovej reklame na svojej webovej stránke aj Facebooku.

4. Obchodný register
Niektorých daňovníkov sa predsa len podania

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.