04.02.2018, 21:09

Užívanie cudzej pôdy si zlegalizujte

Štát robí poriadky s užívaním pôdy. Do konca februára musí každý, kto chce náhradné cudzie pozemky ďalej obrábať, doručiť na okresný úrad návrh, inak ich bude musieť uvoľniť.

Užívanie cudzej pôdy si zlegalizujte
Zdroj: Reuters

Náhradné užívanie pôdy sa nekončí, ubezpečoval v minulých dňoch na stretnutí mladých farmárov v Zlatnej na Ostrove Andrej Vašek, riaditeľ odboru pozemkového na ministerstve pôdohospodárstva. Vylúčil aj informácie, podľa ktorých chce štát pripraviť ľudí o náhradné pozemky.

„Ideme len legalizovať stav, keďže veľa takých pozemkov sa už užíva neoprávnene. Cieľom je umožniť ich doužívať alebo v tom pokračovať tým, ktorí splnia všetky podmienky. Chceme zaviesť poriadok v užívacích vzťahoch,“ podčiarkol Vašek. Pripomenul, že sa v nich postupom času nahromadilo mnoho nezákonných vecí. Náhradné pozemky sa prideľovali najmä pre veľkú rozdrobenosť vlastníctva, čo bráni vlastníkom riadne na nich hospodáriť.

Vašek pripomenul aj to, že spomedzi našich susedov určite a pravdepodobne aj spomedzi krajín Európskej únie máme najväčšiu rozdrobenosť vlastníctva. Doteraz sa v rámci pozemkových úprav scelili a prerozdelili pozemky na 430 z celkom 3 559 katastrálnych území. Väčšinou sa hradili z eurofondov a len sčasti aj zo štátneho rozpočtu.

Princíp prideľovania
Náhradné pozemky dostávali vlastníci bezplatne za svoje, ktoré nemohli obhospodarovať, keďže sú neprístupné. Dostávali ich do bezplatného užívania, výmera musela zodpovedať výmere ich pozemkov, pričom ich dostávali
pod podmienkou, že nebudú poberať od družstiev alebo iných poľnohospodárskych podnikov za svoju pôdu nájomné.

„To sú vlastníci, ktorí chceli užívať svoju pôdu, a nemôžu, pretože napríklad ich vlastnícky pozemok je v strede nejakej
veľkej parcely. Pre také prípady sa určilo takzvané náhradné užívanie,“ vysvetlila pre HN ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná.

Náhradné pozemky boli prístupné a boli na kraji, možno aj v blízkosti zastavaných území obcí a miest. Ľuďom sa vydali
rozhodnutím.

Stratili platnosť
V lokalitách, v ktorých sa pozemkové úpravy už urobili, stratili rozhodnutia o pridelení náhradných pozemkov platnosť.
Nárok na takéto parcely nemajú ani dedičia osoby, ktorej boli pridelené. Nárok zaniká i tým, ktorí svoje pozemky, za ktoré dostali náhradné, už predali alebo darovali, či ich previedli inak. Užívatelia takýchto parciel musia mať platné rozhodnutie – ide o „rozhodnutie o schválení zjednodušeného rozdeľovacieho plánu“. Doručiť návrh treba aj
s prílohami na okresný úrad do konca februára. Ak tak neurobia, rozhodnutie stratí na konci tohto roka platnosť.

„Užívatelia takých pozemkov mali na doručenie návrhu šesť mesiacov, keďže novela nadobudla účinnosť 1. septembra.
Odvtedy už žiadosti mohli doručovať na okresné úrady. Tieto však zatiaľ evidujú malý počet návrhov,“ vraví Vašek. Pripustil, že usmernenie dostali pracovníci úradov až nedávno, ale porady k tejto problematike prebehli v krajoch už vlani v auguste a v septembri, a teda užívateľom náhradných pozemkov nič nebránilo, aby

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.