04.02.2018, 21:09

Užívanie cudzej pôdy si zlegalizujte

Štát robí poriadky s užívaním pôdy. Do konca februára musí každý, kto chce náhradné cudzie pozemky ďalej obrábať, doručiť na okresný úrad návrh, inak ich bude musieť uvoľniť.

Užívanie cudzej pôdy si zlegalizujte
Zdroj: Reuters

Náhradné užívanie pôdy sa nekončí, ubezpečoval v minulých dňoch na stretnutí mladých farmárov v Zlatnej na Ostrove Andrej Vašek, riaditeľ odboru pozemkového na ministerstve pôdohospodárstva. Vylúčil aj informácie, podľa ktorých chce štát pripraviť ľudí o náhradné pozemky.

„Ideme len legalizovať stav, keďže veľa takých pozemkov sa už užíva neoprávnene. Cieľom je umožniť ich doužívať alebo v tom pokračovať tým, ktorí splnia všetky podmienky. Chceme zaviesť poriadok v užívacích vzťahoch,“ podčiarkol Vašek. Pripomenul, že sa v nich postupom času nahromadilo mnoho nezákonných vecí. Náhradné pozemky sa prideľovali najmä pre veľkú rozdrobenosť vlastníctva, čo bráni vlastníkom riadne na nich hospodáriť.

Vašek pripomenul aj to, že spomedzi našich susedov určite a pravdepodobne aj spomedzi krajín Európskej únie máme najväčšiu rozdrobenosť vlastníctva. Doteraz sa v rámci pozemkových úprav scelili a prerozdelili pozemky na 430 z celkom 3 559 katastrálnych území. Väčšinou sa hradili z eurofondov a len sčasti aj zo štátneho rozpočtu.

Princíp prideľovania
Náhradné pozemky dostávali vlastníci bezplatne za svoje, ktoré nemohli obhospodarovať, keďže sú neprístupné. Dostávali ich do bezplatného užívania, výmera musela zodpovedať výmere ich pozemkov, prič

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.