05.02.2018, 11:43

Na ochranné pracovné prostriedky treba nájsť vo firme peniaze

Iba 23 percent pracovníkov, ktorí si zranili nohu, nosilo ochrannú obuv. Približne 40 percent zo zranených pracovníkov používalo ochranné okuliare. To je len časť z údajov o tom, že ešte stále vo firmách nekladú dôraz na ochranné pomôcky. Pritom platí, že bezplatné poskytovanie pomôcok ukladá zamestnávateľovi zákon a ich používanie aj kontrolovať.

Na ochranné pracovné prostriedky treba nájsť vo firme peniaze

Osobné ochranné pracovné pomôcky slúžia na ochranu hlavy, zraku, sluchu, dýchacích ciest, či celého tela v pracovnom procese. Dnes už neriešia len bezpečnosť pri práci, ale aj pohodlie zamestnancov a svojím dizajnom prispievajú k pohode na pracovisku. Medzi osobné ochranné pracovné pomôcky patria napríklad ochranné prilby, rukavice, chrániče sluchu, okuliare, respirátory, ochranná obuv.

„Zamestnancovi musia byť prístupné vždy v prípade potreby. Inteligentnou voľbou vytvárania ich skladových zásob a efektívnej logistiky sú dnes moderné riešenia v podobe výdajných automatov, ktoré uľahčujú nielen ich prideľovanie zamestnancom, ale aj kontrolu ich používania a šetrenie nákladov pre firmu,“ vysvetľuje Tomáš Korpáš, projektový manažér systému SafetyBox.

„24- hodinového skladníka“ s takmer neobmedzeným sortimentom ochranných pracovných pomôcok je možné umiestniť kdekoľvek na pracovisku. „Zamestnanec len jednoducho priloží k čítačke výdajného automatu svoju kartu a prístroj mu vydá, čo potrebuje. Výdajný automat umožňuje nastaviť aj počet výberov na zamestnanca, aj povolené veľkosti. Vďaka skladovému systému môže zamestnávateľ robiť kontrolu a analýzu spotreby a vyhnúť sa zbytočnému vytváraniu skladových zásob, “ vysvetľujeTomáš Korpáš, projektový manažér systému SafetyBox.  

Prednosťou výdajných automatov je, že automaticky a spoľahlivo nahlasujú zamestnávateľovi, kedy treba doplniť tovar. Inteligentný softvér umožňuje poslať upozornenia nielen na vnútorné oddelenie podniku, ale aj priamo dodávateľov ochranný pomôcok. Jednoduché dopĺňanie automatov a údržbu zabezpečuje tím kvalifikovaných a skúsených technikov.

„Využívanie výdajných automatov predstavuje aj významný spôsob šetrenia finančných prostriedkov. Doterajšie štúdie o nasadení moderných technológií na pracovisku vykazujú totiž šetrenie prevádzkových nákladov až o 30 percent,“dodáva Korpáš..

A nakoniec, v prípade pracovného úrazu zamestnávateľ je vďaka záznamom schopný kontrolným úradom deklarovať presným časom, dátumom, menom a miestom výberu zamestnanca, ako mal pridelené pracovné prostriedky.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.