07.02.2018, 00:00

Neférový boj o zosnulého naberá na intenzite, vraví odborník

Nedávajte občiansky preukaz zosnulého zdravotníkom, pohrebnú službu si vyberte sami, hovorí predseda Slovenskej asociácie pohrebných a kremačných služieb Ladislav Stríž.

Neférový boj o zosnulého naberá na intenzite, vraví odborník
Zdroj: Archív HN

V pohrebníctve pôsobíte desiatky rokov. Dá sa hovoriť v tomto odbore o nejakých nových trendoch, alebo sú Slováci konzervatívni?
Narodil som sa do rodiny, ktorá sa pohrebníctvom zaoberá už od roku 1949, čo je kus histórie. Viem porovnať situáciu v pohrebníctve pred rokom 1989 a dnes. Staršie generácie, hlavne na dedinách a v oblastiach severného, stredného a východného Slovenska, sa snažia zachovávať zvyky svojich predkov. Moderným trendom sa však neubránia ani oni. Rýchlosť, akou sa prepájajú kultúry za posledné desaťročia, vidieť aj v pohrebníctve. Nie je problém dostať ostatky zosnulého z jednej strany zemegule na druhú za pár hodín, virtuálne sa môžete zúčastniť na rozlúčke, kde len chcete, zapáliť sviečku môžete poobede rovnako ako aj po polnoci z pohodlia vášho domova. Aj keď osobná účasť pozostalých pri vybavovaní pohrebu je zatiaľ nutnosťou, nie je ďaleko chvíľa, keď sa aj tieto smutné okamihy budú dať zariadiť elektronicky.

Čo presne sa mení?
Menia sa formy pochovávania, vytvárajú sa nové trendy v oblasti cintorínov bez náhrobných kameňov. Viac sa tiež kladie dôraz na ekológiu, čomu veľmi fandím. Organizácii Živica sa podarilo vytvoriť alternatívu k chladným obradným sieňam, neosobným obradom či masívnym žulovým náhrobkom. Nájdete ju v Záhrade spomienok, ktorá je súčasťou Mestského cintorína Zlatý potok vo Zvolene. Nedá mi nevysloviť kritické slová na niektorých prevádzkovateľov pohrebísk vo veľkomestách, ktorí rušia hrobové miesta a už vôbec nespolupracujú pri budovaní nových cintorínov s architektmi. Ak sa núka aj v tomto smere možnosť využiť dotácie z eurofondov, treba ju predsa využiť.

Stretli ste sa už s neštandardnou požiadavkou, napríklad, že pozostalí chceli nezvyčajný text na náhrobný kameň?
Zákon o pohrebníctve určuje podmienky pochovávania na našich cintorínoch. Nová generácia ovplyvnená príkladmi zo sveta nechce ostávať pozadu a preto požiadavky typu: „Chceme brata po nehode pochovať aj s motorkou,“ musíme jednoznačne odmietnuť. Stáva sa, že požiadavku na extravagantný náhrobný kameň zase odmietne správa cintorínov. Tá si môže vo svojom prevádzkovom poriadku určiť maximálnu šírku, ale aj maximálnu výšku náhrobných pomníkov. Na dedinách bolo zvykom pri pochovávaní poľovníkov pribaliť do rakvy nejaký ten patrón a fľaštičku na cestu. Pokiaľ v minulosti išlo o pochovanie do zeme, takýto zvyk bol akceptov

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.