08.02.2018, 12:38

Hľadáte prácu? Prehľad pozícií, ktoré sú neobsadené

Minister práce Ján Richter avizoval, že jeho rezort pripraví zoznam nedostatkových pracovných pozícií, ktoré nie je momentálne možné obsadiť domácimi ľuďmi. Štát by mal takto uľahčiť zamestnávateľom dovoz pracovníkov z krajín mimo EÚ, ktorí by mohli voľné miesta obsadiť. Týkať by sa to malo regiónov s mierou nezamestnanosti pod 5 percent.

Hľadáte prácu? Prehľad pozícií, ktoré sú neobsadené
Zdroj: Dreamstime

„Keďže na trhu už dlhodobo chýbajú ľudia pre tie isté pracovné pozície, zostavenie takéhoto zoznamu by nemalo byť príliš zložité. Mal by obsahovať minimálne poltucet profesií, ktoré je najmä na západnom Slovensku a na Považí veľký problém naplniť už niekoľko rokov,“ hovorí Jana Mesárová, district manažérka personálnej agentúry Wincott People..

Operátor výroby

Ide o najžiadanejšiu pozíciu z pohľadu priemyselných firiem na Slovensku. Najväčší problém nájsť potrebných ľudí je v regiónoch Trnavy, Žiliny, Bratislavy, Trenčína, Nitry, Galanty a na Záhorí. „Dá sa povedať, že s výnimkou okresov na juhu a východe Slovenska, kde je nezamestnanosť najvyššia, títo ľudia chýbajú všade“ dôvodí Mesárová.

IT špecialista

Podľa odhadov na slovenskom trhu chýba približne 30-tisíc ľudí s IT vzdelaním. Šanca nahradiť tento výpadok z domácich zdrojov je minimálna. Na IT špecialistu sa nedokážete jednoducho zaškoliť. Príprava kvalitného absolventa trvá najčastejšie päť rokov, pričom mnohí mladí ľudia s príslušným vzdelaním odchádzajú do zahraničia. Dopyt po ľuďoch s IT kvalifikáciou tak stúpa rýchlejšie než ich slovenské vysoké školy stihnú vychovávať.

Elektromechanik

Táto pozícia si vyžaduje vyššiu kvalifikáciu než stačí napríklad mnohým operátorom výroby. Aj preto je zaškolenie nezamestnaných na takúto prácu pomerne náročné a v ekonomicky najsilnejších regiónoch sa voľní ľudia s potrebnou kvalifikáciou prakticky nevyskytujú.

Skladník

So skladníkmi je problém najmä v regiónoch Trnavy, Galanty, Nitry a na Záhorí, kde sú logistické parky zastúpené najvýraznejšie. Hoci ide o kvalifikačne menej náročné profesie, pre mnohých ľudí nie sú lákavé. Majú totiž pocit, že za takouto prácou sa im cestovať neoplatí a v daných regiónoch ju nemá už kto robiť.

Vodič vysokozdvižného vozíka

Tu ide o pozíciu podobnú skladníkovi. Zaškolenie trvá približne dva týždne, pri väčších vozíkoch je však potrebná niekoľkoročná prax. Najvyšší dopyt po nej je totiž v regiónoch na západnom Slovensku a na Považí, kde je nezamestnanosť veľmi nízka. Ľuďom z okresov s vyššou mierou nezamestnanosti sa však za týmto typom práce cestovať zvyčajne nechce. Odrádza ich aj fakt, že vodič vysokozdvižného vozíka nesie zodpovednosť za tovar, ktorý prepravuje.

Obrábač kovov

Opäť ide o pozíciu, ktorá je významne žiadaná v okresoch s mierou nezamestnanosti pod 4 percentá. Dopyt je vyšší než je počet dostupných pracovníkov v regióne. „V mnohých okresoch sú medzi nezamestnanými primárne ľudia, ktorí pracovať nechcú alebo z nejakého dôvodu nemôžu. V opačnom prípade by mali zamestnanie už dnes. Hľadať medzi nimi obrábačov kovov je takmer nemožné a preto je jedinou možnosťou doviezť týchto ľudí z vonku,“ vysvetľuje Mesárová. Špecifickou kategóriou obrábačov kovov sú zvárači. Aj tých je nedostatok, navyše zaškolenie na tento typ profesie je pomerne náročné.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.