08.02.2018, 23:26

Spresnila sa definícia príležitostného príjmu. Novinkou je oslobodenie od dane

Na aké oslobodenia majú ľudia v rámci príjmov nárok, vysvetlila v rozhovore Ing. Jaroslava Lukačovičová, daňová poradkyňa zo Združenia podnikateľov Slovenska, pričom poukázala najmä na neznalosť.

Spresnila sa definícia príležitostného príjmu. Novinkou je oslobodenie od dane
Zdroj: Pavol Funtál

Čo sa zmenilo ohľadne príjmov, ktoré sa nezdaňujú, od minulého roku? Na čo by si mali ľudia dať najviac pozor?
Čo sa týka príjmov oslobodených od dane, na rok 2018 platí novinka, ktorá ruší oslobodenie príležitostných príjmov do
500 eur/rok. Takéto príjmy boli najčastejšie dosahované prostredníctvom zmlúv uzatvorených podľa Občianskeho zákonníka (zmluva o dielo, mandátna zmluva, inak nepomenovaná zmluva). Od nového roku sa spresnila definícia príležitostného príjmu a oslobodenie sa môže uplatniť len v prípade, že táto odmena nepredstavuje daňový výdavok, teda nie je na ňu zmluva, prípadne pokladničný doklad. Príležitostnými príjmami ostali činnosti ako zber lesných
plodov alebo ušitie šiat pre susedu bez daňového dokladu. V oblasti nezdaniteľnýLucia Laukovách častí základu dane pribudla od tohto roku možnosť uplatniť si absolvovanú kúpeľnú liečbu, ktorá nie je hradená z verejného zdravot

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.