13.02.2018, 00:00

Ústavný súd: zákon príliš pomáha našim spotrebiteľom

Veritelia sú podľa súčasnej legislatívy v nevýhode, ktorá je protiústavná.

Ústavný súd: zákon príliš pomáha našim spotrebiteľom
Zdroj: Peter Mayer

55-eurová faktúra za mobilné služby operátora O2 spôsobí na Slovensku zmeny, ktoré sa dotknú všetkých spotrebiteľov. Košický Okresný súd II totiž ešte pred takmer tromi zistil, že im naša legislatíva neprimerane pomáha v súdnych sporoch. Minulý týždeň mu dal za pravdu aj Ústavný súd.

Podľa aktuálnych noriem na Slovensku totiž platí, že premlčanú pohľadávku nie je možné na súde veriteľovi priznať, ak dlžník premlčanie namietne. Zároveň platí, že premlčanie sudca sám ani nezisťuje. To sa však mení, ak je dlžníkom spotrebiteľ. Vtedy je sudca povinný preveriť nielen možné premlčanie, ale napríklad aj iné prekážky na uplatnenie práva veriteľa.

Faktúra v Košiciach

Takým bol aj prípad nezaplatenej faktúry telekomunikačného operátora O2, ktorý svoju pohľadávku postúpil inkasnej agentúre EOS KSI. Keďže išlo o spotrebiteľský spor, Okresný súd Košice II musel zisťovať premlčanie, ktoré v tomto prípade naozaj existovalo. Rozhodol sa však iniciovať konanie na Ústavnom súde. Vo svojom podaní upozornil, že zákon jednostranne zvýhodňuje dlžníka – spotrebiteľa. „,Nestranný‘ súd má povinnosť prihliadať na oslabenie nároku predávajúceho voči spotrebiteľovi vrátane jeho premlčania,“ písalo sa v podaní na Ústavný súd.

K celému prípadu sa vyjadrilo počas konania aj ministerstvo spravodlivosti. Podľa neho je predávajúci profesionál a má skúsenosti aj s uplatňovaním si nárokov právnymi prostriedkami. „Spotrebiteľ tieto skúsenosti vo väčšine prípadov nemá. Preto zasahuje štát a eliminuje nežiaduce dôsledky na životy spotrebiteľov,“ tvrdilo v liste ministerstvo spravodlivosti, ktoré v tomto prípade zastupovalo vládu.

Ústavný súd však minulý týždeň rozhodol v neprospech dlžníkov. Ustanovenia zákona o ochrane spotrebiteľa, ktoré sa do legislatívy dostali v máji 2014, označil za protiústavné. Svoj nesúhlas s kolegami vyjadrila predsedníčka súdu Ivetta Macejková a podpredseda Milan Ľalík, ktorí pripojili k rozhodnutiu odlišné stanoviská. Hovorca rezortu Peter Bubla teraz tvrdí, že na rozhodnutie Ústavného súdu budú musieť reagovať. Najprv si ho však chcú preštudovať.

Rozhodnutie podľa advokáta Vendelína Benkóczkiho znamená „normalizáciu“ ochrany spotrebiteľa u nás. „Doterajšia úprava bola doslova prehnaná,“ myslí si Benkóczki. Advokát Milan Ficek sa k tomuto názoru prikláňa. „Slovenskí normotvorcovia išli často ďaleko nad základný rámec ustanovení, ktoré malo Slovensko povinnosť prebrať do vnútroštátneho práva z európskej legislatívy,“ uvádza Ficek.

Dá sa prelomiť

Ak by vláda chcela sudcov v Košiciach „prebiť“, má na to viacero možností. „Dá sa to napríklad potvrdením pôvodného riešenia cestou ústavného zákona. Možnosťou však je aj to, že sa vo vzťahu k spotrebiteľom úprava premlčania zmení priamo v Občianskom zákonníku – napríklad sa u nich nebude požadovať uplatnenie námietky premlčania alebo sa v spotrebiteľských veciach premlčanie nahradí prekluziou, čiže zánikom práva,“ vysvetľuje managing partner advokátskej kancelárie Taylor Wessing Radovan Pala.


Rozhodnutie Ústavného súdu však zatiaľ znamená, že súdy po jeho zverejnení nebudú môcť automaticky zvýhodňovať spotrebiteľa. Stane sa tak do niekoľkých týždňov. „Dlžník bude musieť byť ostražitejší a nespoliehať sa na ,pomoc súdu‘,“ hovorí Pala.


Odborníci sa zhodujú, že terajšie rozhodnutie nedovolí otvárať už staré prípady, kde sudcovia protiústavne dlžníkov zvýhodňovali. „Aj keby sme teoreticky pripustili možnosť obnovy konania, tak b

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.