14.02.2018, 00:00

Aj peniaze z cudziny sa môžu zdaniť na Slovensku

Pojem daňovej rezidencie prešiel výraznou zmenou. Rozšíri sa tak počet daňovníkov so zahraničnými príjmami, ktoré doteraz na Slovensku zdaneniu nepodliehali. Súčasnú situáciu vysvetľuje Matej Oravec, manažér daňového oddelenia Ernst & Young.

Ilustrační foto - Počítání, účty, kalkulačka, peníze, účetní.

Koho sa zmena týka? Kedy sa daná osoba ešte v minulom roku za daňového rezidenta Slovenska nepovažovala, ale po novom už rezidentom je?
Určenie daňovej rezidencie fyzickej osoby je kľúčovou podmienkou pre stanovenie jej daňových povinností. Do konca minulého roka sa za slovenského rezidenta považovala osoba s trvalým pobytom na území Slovenska alebo ak sa tu zdržiavala viac ako 183 dní v roku. Treťou podmienkou, podľa ktorej je po novom fyzická osoba slovenským daňovým rezidentom, sa stáva aj možnosť ubytovania, ktoré neslúži len na príležitostné ubytovanie z dôvodu krátkodobých návštev, napríklad za účelom pracovných ciest, turizmu a rekreácie.

To však naznačuje, že nová definícia je pomerne široká.
Áno a môže postihnúť aj Slovákov dlhodobo žijúcich v zahraničí, ktorí si u nás odhlásili trvalý pobyt, avšak na území Slovenska majú k dispozícii rodičovský dom alebo byt a pravidelne tu navštevujú rodiny. Za rok 2018 sa bude takýto Slovák považovať za nášho daňového rezidenta. Ak je osoba považovaná za daňového rezidenta vo viacerých štátoch, konečná rezidencia sa určí na základe príslušnej medzinárodnej zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia, ak bola uzavretá.

Aké sú základné riziká, ak sú príjmy za rok 2017 rôzneho druhu a z rôznych štátov?
Z pohľadu fyzickej osoby vzniká v takejto situácii riziko, že sa jej ten istý príjem zdaní vo viacerých krajinách, čiže riziko dvojitého zdanenia. Preto v takom prípade treba najprv preskúmať, či existuje zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia medzi Slovenskom a štátom, odkiaľ príjem plynie. Na jej základe sa p

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.