14.02.2018, 00:00

Zahraničný príjem je pod väčším dohľadom

Pracujete v cudzine, a pritom bývate na Slovensku? Prípadne v cudzine aj bývate, no u nás prenajímate svoj byt? Kedy ste, a kedy nie ste slovenský rezident? Od januára je v tejto oblasti výrazná zmena. Prinášame zoznam pravidiel, podľa ktorých zistíte, ako zdaňovať príjmy zo zahraničia.

Zahraničný príjem je pod väčším dohľadom
Zdroj: Dreamstime

Manažéri na vedúcich postoch v zahraničí, významní športovci či ľudia z umeleckého sveta bývajúci celé mesiace mimo územia Slovenska. Takýchto, ale aj ďalších ľudí výrazne zasiahne legislatívna zmena, ktorá nastala od januára v definícii daňovej rezidencie. Podľa daňovej poradkyne Marcely Boškovej na to, aby boli takíto ľudia zdanení na Slovensku, môže po novom stačiť už to, že majú u rodičov izbu z detstva, alebo majú taký vzťah k rodisku, pre ktorý nechcú potrhať všetky väzby s minulosťou.

Po novom verzus po starom
Uvedená zmena nastala od januára po novele zákona o dani z príjmov. Kým po starom bol daňovým rezidentom Slovenska občan so slovenským trvalým pobytom alebo niekto, kto sa tu v roku zdržiaval aspoň 183 dní, po novom je to inak. „V novej úprave sa k pôvodnému výkladu pridal pojem bydlisko,“ vysvetľuje Ľubica Dumitrescu, partnerka spoločnosti Deloitte. Tým nastala v definícii podstatná zmena. „Za daňového rezidenta sa už bude považovať ten, kto tu má možnosť ubytovania - avšak takého, ktoré neslúži len na príležitostné bývanie, ale na také, pri ktorom má osoba zrejmý zámer sa v ňom na území Slovenska aj trvale zdržiavať,“ dodáva Dumitrescu. V dôsledku toho bude možné daňovo postihnúť oveľa väčšiu masu daňovníkov.

Medzištátne zmluvy
Pre rozsah zdanenia je rozhodujúci fakt, kde máte ako fyzická osoba daňovú rezidenciu. Ak je niekto slovenským rezidentom, musí u nás zdaniť svoje celosvetové príjmy. No neznamená to, že by tu všetky svoje príjmy aj skutočne zdanil. Do procesu totiž vstupujú aj zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia medzi Slovenskom a ďalšími krajinami. Pritom je mnoho krajín, s ktorými takéto z

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.