13.02.2018, 23:55

Psy bez majiteľov budú pod kontrolou

Mnohí majitelia psov sú nezodpovední. Buď nechajú zviera túlať sa kade-tade, alebo, čo je horšie, nepohodlné zviera vyhodia niekde pri ceste či do poľa. Aké skúsenosti s nimi majú obce a mestá, sme sa spýtali priamo v ich úradoch. Všetkým sme položili tie isté otázky.

Psy bez majiteľov budú pod kontrolou
Zdroj: Dreamstime

1. Aké máte skúsenosti v obci s túlavými psami a ich majiteľmi?
2. Koľko máte na svojom území evidovaných psov?
3. Máte v blízkosti nejakú odchytovú alebo karanténnu stanicu, kam umiestnite túlavé zvieratá s podozrením na nejakú chorobu?
4. Ak bude novela zákona v platnosti, budete nejakým spôsobom kontrolovať, či majú psy v obci čip?
5. Kde musí majiteľ psa prihlásiť, platiť dane a robia to?


Iveta Palečková, Michalovce

1. Problematiku túlavých a zabehnutých psov rieši mestská polícia. Viac túlavých psov sa každý rok objaví začiatkom roka, keď preľaknuté zvieratá po Silvestri majiteľom utečú. Umiestnime ich v mestskom útulku a vo väčšine prípadov nájdeme majiteľov. Problematickejšie sú túlavé psy v v rómskych osadách, konkrétne ulice Mlynská a Gerbová. Sú premnožené, poväčšine sa živia odpadkami a väčšinou sa k nim nikto nehlási. Odchytáva ich odchytová služba a umiestňuje ich v karanténnej stanici vo Veľkých Kapušanoch. Vlani takto odchytili 95 psov.


2. V súčasnosti evidujeme v meste 1 892 psov.


3. Mesto má uzatvorenú zmluvu s OZ Pomoc psíkom na východnom Slovensku, ktorá má sídlo vo Veľkých Kapušanoch.


4. V prípade schválenia novely zákona sme na túto alternatívu pripravení, kontrolovať psov bude mestská polícia.


5. Daň za psa sa platí po dovŕšení šiestich mesiacov veku psa. Majiteľ podáva daňové priznanie a platí daň mestu.


Klaudia Kovácsová, Fiľakovo

1. V rokoch 2015 a 2016 bol počet odchytených psov v meste ustálený na približne 90. Vlani to bolo oveľa viac. Odchytených bolo 127 psov, väčšinou šteniat. Mestskí policajti sa snažia vypátrať majiteľa psa, keďže väčšina odchytených psov nie je čipovaná. Toto číslo však neodzrkadľuje reálny stav. Zamestnanci mestskej polície pravidelne chodia na kontroly do domácností a zisťujú, či sú psy zaevidované.


3. Odchyt túlavých psov v meste je v kompetencii mestskej polície. Všetky potom umiestňujeme v útulku s karanténnou stanicou, ktorú prevádzkuje OZ Šťastné labky. Mesto za umiestnenie jedného psa platí združeniu 28 eur, ak ho odchytili mestskí policajti. Ak psa odchytáva pracovník útulku, tak platíme 36 eur za psa. Odchyt fenky so šteniatkami do troch týždňov sa fakturuje ako jeden pes. V poplatku je zahrnuté odčervenie, vakcinácia a čipovanie odchyteného psa, ktoré robí združenie. Zároveň v spolupráci so združením zabezpečujeme aj kastračný program. Je to kastrácia odchytených túlavých psov na verejných priestranstvách mesta. Najmä v lokalitách so sociálne slabšími obyvateľmi, kde je najviac túlavých psíkov.


4.V súčasnosti kontrolujú čipy zamestnanci útulku po umiestnení psa. Už dlhšie však plánujeme zakúpiť pre mestskú políciu čítačku čipov. Preto, keď vstúpi novela do platnosti a bude ukladať obci takúto povinnosť, budeme ju robiť v spolupráci s mestskou políciou.


5. Obyvatelia majú povinnosť psa prihlásiť, rovnako ako platiť dane na Mestskom úrade vo Fiľakove. Väčšina majiteľov evidovaných psov svoju povinnosť plní. Z 874 evidovaných psov neboli vlani zaplatené poplatky za 105 z nich.

Erika Ságová, Trenčín


1. Vlani mestská polícia odchytila a umiestnila v karanténnej stanici 121 psov, 68 vrátila ich majiteľom.


2. Ku koncu minulého roka evidovali 3 133 psov.


3. Priamo na území mesta je karanténna stanica.


4. Samozrejme, budeme využívať všetky zákonné možnosti, ktoré nám umožnia kontrolovať začipovanie psov.


5. Majiteľ alebo držiteľ psa je povinný riešiť všetky evidenčné a daňové povinnosti u správcu dane v klientskom centre MsÚ Trenčín. Vo väčšine prípadov si ich plnia, ale, samozrejme, stane sa, že niektorí na povinnosť pozabudnú. Po upozornení to napravia.

Viliam Kall, Veľký Šariš


1. Vyslovene túlavé psy sa vyskytujú sporadicky. Skôr je problém s tými, ktorí majiteľom ujdú cez nízke, poškodené oplotenie. Niekedy sú agresívnejší majitelia ako psy s výhovorkami a sľubmi, že sa to už nestane....


2. Za svojich miláčikov platí 423 daňovníkov, ďalších 133 majitelia prihlásili, uplatnili si však úľavu.


3. Karanténna stanica sa nachádza v blízkom Prešove.


4. Všetko bude záležať od znenia zákona – či to bude povinné – a od finančnej náročnosti kontroly.


5. Daňovníci sa hlásia na mestskom úrade vypísaním priznania k dan

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.