14.02.2018, 23:00

Čipovanie psov bude už povinné

Ak parlament schváli novelu zákona o veterinárnej starostlivosti, majitelia spoločenských zvierat, teda psa, mačky alebo fretky, ich musia povinne začipovať. Doteraz to povinné nebolo. Nové pravidlá prinesie aj pre množiteľov. Každý majiteľ a jeho pes musí byť identifikovaný a registrovaný.

Čipovanie psov bude už povinné
Zdroj: Reuters

1. Platnosť zákona
Odkedy má platiť novela zákona o veterinárnej starostlivosti, kde sa upravia aj povinnosti voči spoločenským zvieratám?
V súčasnosti prejde schvaľovaním v parlamente a predpokladá sa, že bude platiť najskôr v septembri.

2. Čipovanie bude povinné
Bude čipovanie potom povinné?
Do roku 2011 platilo, že spoločenské zviera ako pes či fretka, mali mať tetovanie. Od toho roku sa zaviedlo čipovanie, ktoré však nebolo povinné. Povinne musia byť čipované iba tie psy, mačky a fretky, ktoré cestujú mimo republiky.

3. Systémové nástroje
Čo všetko bude potom platiť podľa nového zákona?
Ak bude novela schválená, agrorezort ňou zavedie systémové nástroje v boji proti množiteľom psov – jasnou identifikáciou a registráciou psov aj ich vlastníkov. Majitelia budú povinní dať psa začipovať najneskôr do 12 týždňov od jeho narodenia. V prípade jeho predaja, alebo ak ho darujú inej osobe, bude musieť byť začipovaný ešte pred zmenou vlastníka, bez ohľadu na vek šteňaťa. Povinná identifikácia a registrácia psov a ich držiteľov zabezpečí kompletnú evidenciu psov v Centrálnom registri spoločenských zvierat (CRSZ). Množitelia tak budú presne identifikovateľní a postihovaní.


Od 1. mája 2018 musia byť psy narodené do 30. apríla 2018 označené najneskôr do 31. decembra 2019. Táto výnimka sa nevzťahuje na psy na predaj narodené do 30. apríla 2018, na psy umiestnené do karanténnych staníc a útulkov a na sučky, ktoré sú na reprodukciu, pričom je potrebné sučku označiť ešte pred pripustením. V prípade nechceného rozmnožovania je potrebné ju označiť hneď po zistení, že je kotná. Zvieratá chované vo farmových chovoch pred 30. aprílom 2018 musia byť označené a identifikované do 31. júla 2018.

4. Práca pre veterinárov
Kto sa bude o čipovanie starať?
Čipovanie zabezpečia veterinárni lekári, ktorí budú musieť psa do 24 hodín od začipovania zaevidovať do CRSZ. Veterinárny lekár okrem toho získa právo vyzvať vlastníka psa na preukázanie dokladu totožnosti. Pri zmene majiteľa bude musieť pôvodný vlastník psa nahlásiť zmenu i údaje o novom vlastníkovi do 21 dní prostredníctvom veterinárneho lekára. Rovnako do 21 dní musí majiteľ nahlásiť veterinárnemu lekárovi aj úhyn psa. V databáze budú jasne zaznačené pohyby psov a zmeny ich vlastníkov. Veterinárni inšpektori tak budú môcť ľahko a účelovo vytipovať podozrivých majiteľov a prísť ich skontrolovať. Už žijúce psy budú musieť byť začipované najneskôr do roku 2020.

Majitelia sa však nemusia obávať administratívy. Všetky elektronické úkony v CRSZ urobí za vlastníkov veterinárny lekár. Chovatelia šteniat budú musieť pri povinnej registrácii psa uviesť aj číslo čipu matky. V prípade plánovaného rozmnožovania musí dať majiteľ suku zaregistrovať ešte pred pripustením. V prípade neplánovanej brezivosti ju musí dať čipovať bezodkladne. Novela klepne po prstoch aj špekulantom. V rámci opatrenia proti množiteľom bude totiž agrorezort prostredníctvom štátneho podniku Plemenárske služby schopný urobiť DNA testy, ktoré odhalia pravdivú informáciu o matke čipovaného psa, čím sa významne obmedzia špekulácie nelegálnych množiteľov.

5. Označovanie odborníkom
Kto mi teraz označí zviera čipom?
Označiť zviera – psa, mačku, fretku mikročipom môže len veterinárny lekár, ktorý má čítacie zariadenie na odčítavanie mikročipov. Pred každým zavedením je veterinárny lekár povinný skontrolovať funkčnosť mikročipu a taktiež po aplikácii skontrolovať či je funkčný a dobre zavedený zvieraťu do tela. Čipovanie je momentálne dobrovoľné, povinne musia byť čipované iba psy, mačky a fretky, ktoré cestujú mimo SR. Mikročip sa aplikuje pomocou aplikátora, podobá sa väčšej ihle, do podkožia na ľavú stranu krku zvieraťa. Jeho veľkosť je podobná zrnku ryže, aplikácia je rýchla, jednoduchá, takmer nebolestivá. Pes si prítomnosť čipu neuvedomuje. Materiál, z ktorého je vyrobený, je nedráždivý, ale podporuje jeho prichytenie v mieste aplikácie. Putovanie čipu v podkoží je zriedkavé, ale nie vylúčené. Každý čip má nahr

Dočítajte článok teraz len za 1 cent

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.