01.03.2018, 00:00

Penzia stúpne len pre časť dôchodcov

Penzie starodôchodcov sa už prehodnocujú. Týka sa to však len časti tejto kategórie, nie všetkých. Viac by mali dostať tí, ktorí mali už pred rokom 2004 vyššie penzie. Vysvetľuje to Sociálna poisťovňa a ďalší experti.

Penzia stúpne len pre časť dôchodcov
Zdroj: Reuters

1. Definovanie nároku
Som starodôchodca, penziu mi priznali pred vyše 20 rokmi, ale doteraz som nedostal nové rozhodnutie o zvýšenom dôchodku. Ktorých starodôchodcov sa týka prepočet penzie?

Nové určenie sumy ich dôchodku sa nevzťahuje na všetkých, ktorí začali dostávať starobný dôchodok podľa predpisov účinných pred 1. januárom 2004. Fakt, či sa vás ako dôchodcu týka právna úprava, závisí od právneho predpisu, podľa ktorého sa vám určila suma dôchodku, ďalej podľa dátumu jeho priznania a tiež podľa hodnoty priemerného mesačného zárobku, z ktorého sa dôchodok vypočítal. Starobné dôchodky sa novo určia aj v závislosti od toho, či sa vám priznali v sume určenej podľa predpisov účinných pred 1. októbrom 1988 alebo od 1. októbra 1988 do 31. decembra 2003, teda podľa zákona 100 o sociálnom zabezpečení.

2. Zdroj informácií
Kde si môžem sám overiť, či sa na mňa vzťahuje zvýšenie dôchodku a o koľko by to bolo?
Všetky podstatné skutočnosti nájdete najmä vo svojom rozhodnutí o priznaní starobného dôchodku alebo v niektorých iných rozhodnutiach, ktorými sa vám zmenila suma tohto dôchodku. V rozhodnutí o priznaní starobného dôchodku sa uvádza jednak právny predpis, podľa ktorého vám bol priznaný dôchodok, a tým aj určená jeho suma, jednak dátum, od ktorého sa vám dôchodok priznáva a jednak hodnota priemerného mesačného zárobku, z ktorého sa vám určila jeho suma. Zvýšenie penzie sa realizuje buď formou pevnej sumy 25,50 eura tým, ktorí šli do penzie pred 1. 10. 1988, alebo formou individuálne prerátanej sumy (od 0 po zhruba 150 eur) tým, ktorí šli do penzie od 1. 10. 1988 do 31. 12. 2003.

3. Rady a konzultácie
Keď sú pre mňa informácie z môjho rozhodnutia o priznaní dôchodku nezrozumiteľné, kam sa mám obrátiť?
Ak potrebujete pomoc pri určení údajov v rozhodnutí o priznaní starobného dôchodku, môžete sa obrátiť na zamestnancov pobočiek Sociálnej poisťovne alebo jej Informačno-poradenského centra.
 
4. Úradná povinnosť
Musím o nové určenie sumy starobného dôchodku požiadať?
Nie. Sociálna poisťovňa určí novú sumu dôchodku z úradnej povinnosti – bez osobitnej žiadosti a bude to písomným rozhodnutím. Tie vydáva Sociálna poisťovňa postupne – v závislosti od dátumu narodenia dôchodcu, prednostne sa postupuje od najstarších. Ak po prepočítaní dôchodku vznikne jeho prijímateľovi nárok na zvýšenie, doplatí sa mu suma, ktorá mu patrí, od 1. januára 2018.

5. Zákonný termín
V akom období sa doručujú rozhodnutia o novej sume dôchodku, ak budem mať nárok na jeho zvýšenie, vyplatí sa mi aj spätne odo dňa jeho priznania?
Sociálna poisťovňa rozhodne o novej sume dôchodku do 31. októbra 2018, to znamená do zákonom stanoveného termínu. Ak vám vznikne nárok na zvýšenie dôchodku, Sociálna poisťovňa vám doplatí sumu, ktorá vám patrí, od účinnosti zákona, teda od 1. januára 2018. Za obdobie pred 1. januárom 2018 zákon neumožňuje novo vypočítaný dôchodok doplatiť.

6. Kalkulačka
Počul som, že na overenie nároku na úpravu starodôchodku existuje aj kalkulačka. Kde ju nájdem, aby som si overil, či sa to vzťahuje aj na mňa?
Kalkulačku na informatívne posúdenie nároku na prepočet starobného dôchodku nájdete na webe Sociálnej poisťovne. Po zadaní vstupných údajov v kalkulačke zistíte, či máte nárok, aby sa vám starobný dôchodok vypočítal novým spôsobom. Následne, ak bude pre vás nový výpočet výhodnejší, poisťovňa váš dôchodok od 1. januára 2018 zvýši zákonom stanoveným spôsobom alebo sa na vás môže vzťahovať zvýšenie starobného dôchodku o pevnú sumu vo výške 25,50 eura mesačne.

7. Rozdielne sumy
V odôvodnení doručeného rozhodnutia sa uvádzajú zvýšenia – valorizácie – starobného dôchodku, ktoré sú rozdielne oproti sumám, o ktoré sa mi dôchodok v skutočnosti zvyšoval. Prečo je to tak?
V odôvodnení rozhodnutia Sociálna poisťovňa presne uvádza, akým spôsobom vypočítala novú sumu dôchodku, ktorá vám patrí od 1. januára 2018. To znamená, že v odôvodnení rozhodnutia je vysvetlená celá „rekonštrukcia“ výpočtu vášho dôchodku podľa novej právnej úpravy, a to odo dňa jeho priznania až do 1. januára 2018. Prvým krokom je, že pôvodný neupravený priemerný mesačný zárobok sa upraví novým spôsobom uvedeným v paragrafe 293ds zákona č. 461/2003 v znení zákona č. 184/2017. Z takto upraveného priemerného mesačného zárobku sa podľa percentuálnej výmery určí nová suma dôchodku. Z nej sa následne znovu vypočítajú všetky valorizácie – od priznania penzie až po rok 2018. Jednotlivé sumy zvýšení, ktoré sú uvedené v odôvodnení rozhodnutia, slúžia iba na určenie novej sumy dôchodku od 1. januára 2018. Nie sú to sumy, o ktoré mal byť dôchodok zvýšený pred 1. januárom 2018. Ak potrebujete pomoc s identifikovaním údajov v rozhodnutí o priznaní penzie alebo s vysvetlením údajov v rozhodnutí o novom určení sumy penzie, obráťte sa na zamestnancov v niektorej pobočke alebo na naše Informačno-poradenského centrum.

8. Podmienky prerátania penzie
Zoberme si dva podobné prípady dôchodcov, ktorí odišli do penzie v približne rovnakom č

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.