16.03.2018, 00:00

Lízing už atakujú aj spotrebné úvery

V prípade úveru na financovanie majetku je možný odpočet dane z pridanej hodnoty jednorazovo, pri lízingu nie.

Vozidlá, počítače, stroje, ale aj budovy. To všetko si podnikatelia zvyknú prenajímať formou finančného lízingu. Po ukončení dohodnutých splátok si ich odkúpia za zostatkovú cenu. Tento spôsob zaobstarania majetku na podnikanie sa doteraz využíval pomerne často. Výhodný je však aj naďalej najmä pre živnostníkov, ak len začínajú podnikať. Pre podnikateľov sa zas oplatí, ak majú problémy získať úverové zdroje na nákup techniky, keďže sa už v minulosti zadlžili a banky ich evidujú ako rizikových klientov. Zahrnutie takéhoto majetku do účtovných dokumentov firmy je pomerne jednoduché, tvrdia účtovnícke firmy. „Do daňových nákladov vstupujú predovšetkým daňové odpisy, vypočítané zo vstupnej ceny – tá v prípade lízingu obsahuje vlastne istinu plus poplatky a iné náklady vynaložené do času zaradenia majetku do používania. Poistné či úroky vstupujú do nákladov bežne v každom mesiaci, vyčíslené podľa splátkového kalendára,“ konštatuje Peter Furmaník, konateľ Libertax Consulting

Lízing atakujú úvery
Lízing bol v minulosti obľúbený aj kvôli kratšej dobe odpisovania majetku. „To však už neplatí, keďže po poslednej zmene zákona o dani z príjmov sa predmet finančného prenájmu odpisuje rovnako ako majetok obstaraný kúpou z vlastných zdrojov,“ tvrdí daňový poradca Marek Tužinský zo spoločnosti Profuturion. Aj to je dôvod, prečo lízing stráca na popularite a začali ho atakovať spotrebné úvery. „V prípade úveru na financovanie majetku je u platiteľa DPH možný odpočet DPH jednorazovo, čo v prípade finančného prenájmu možné nie je, pretože odpočet DPH sa uplatňuje postupne z každej jednej splátky,“ doplňuje Tužinský.

V prípade finančného lízingu je podľa Beáty Sirotnej, majiteľky účtovníckej spoločnosti Calculon, potrebné v účtovníctve zachytiť najmä cenu majetku, poplatky za uzavretie zmluvy, platbu akontácie, platbu splátky a prípadné odkúpenie majetku na konci zmluvy. V splátke môže byť okrem istiny zahrnutý úrok, poistka, DPH a iné.

Výhodou lízingu je fakt, že si ho podnikajúci subjekt vie premietnuť do nákladov. „Istina sa do nákladov podnikateľa dostane formou odpisov z obstarávacej ceny,“ tvrdí Tužinský. S ňou sa do nákladov premietajú aj poplatky za uzatvorenie lízingu, prípadne poplatky za zápis do evidencie motorových vozidiel, do katastra nehnuteľností. Z daňového hľadiska však môžu byť daňovo uznané v inej výške, pretože daňové odpisy reguluje zákon o dani z príjmov. Ostatné náklady, ako sú napríklad úrok z finančného prenájmu a nájomné sa účtujú priamo do nákladov, časovo rozlíšené. Odborníci odporúčajú zachytiť okrem obstarávacej ceny aj výdavky súvisiace s obstarávaním, mať spracovaný odpisový plán, sledovať splátky podľa splátkového kalendára. „Pri účtovaní záleží tiež na tom, či podnikateľ vedie jednoduché, alebo podvojné účtovníctvo,“ vraví prezident Slovenskej asociácie malých a stredných podnikov a živnostníkov Vladimír Sirotka.

Remeselníci aj farmári
Živnostníci si zvyknú prenajímať najčastejšie motorové vozidlá, stroje, ale aj budovy. V kategórii strojov a zariadení sa finančný lízing využíva v remeselných živnostiach. Stroje si prenajímajú najmä opravárenské firmy, pneuservisy, ale aj farmári. Agrofirmy si prenajímajú ťažné zariadenia, traktory, zariadenia pre chovateľstvo a spracovanie farmárskych produktov.


Ako povedal pre HN Juraj Huba zo Združenia dodávateľov poľnohospodárskej techniky, volia kombináciu starších, prenajatých a nových strojov. Na založenie 200-hektárovej farmy obilnín a olejnín by potrebovali asi 300-tisíc eur. Len na kúpu traktora okolo 45-tisíc eur, na kúpu výkonnejšieho raz toľko, na sejačku ďalších 45-tisíc eur.

Čo je to finančný lízing a ako ho firmy zaúčtujú
1.Ide o finančný prenájom vecí, ktorým si podnikateľ zaobstará zariadenia potrebné pre svoj biznis – počítače, autá, stroje, traktory, výrobné linky. S pre

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.