19.03.2018, 11:30

Podnikanie v krajoch a odvetviach

O tom, ako sa v podnikaní za posledné roky darilo živnostníkom, svedčí aj počet zrušených živností. Pozrite si, v ktorých krajoch a odvetviach ich bolo najviac.

Podnikanie v krajoch a odvetviach

V rokoch 2008 až 2017 bolo v databáze FinStat evidovaných až 396 412 zrušených živností. V tomto roku je ich k dnešnému dátumu 9 713. „Najčastejšie dôvody, prečo ľudia živnosti rušia, z dostupných údajov nevieme uviesť,“ informuje Monika Ondrušeková, finančná analytička spoločnosti. „V roku 2013 nastali pre živnostníkov a samostatne zárobkovo činné osoby viaceré legislatívne zmeny.

Bolo to napríklad zavedenie limitu na výšku paušálnych výdavkov, zvýšenie sadzby dane z príjmu fyzickej osoby alebo zvýšenie minimálneho preddavku na poistné. Táto legislatívna zmena mohla spôsobiť vysoký nárast zrušených živností v tomto roku,“ dodáva Ondrušeková.

Najviac živností v tomto období zaniká v Prešovskom kraji. Naopak, najmenej rušia živnosť podnikatelia v Trnavskom a Trenčianskom kraji. Z pohľadu odvetví najväčší počet živností zaniká v stavebníctve. Oproti tomu, hazard zaznamenáva najmenší úbytok. Ako Ondrušeková vysvetľuje, v odvetví stavebníctvo sa nachádza najviac živností, a preto je logické, že ich aj najviac zaniká.

Z oblastí, kde ľudia najčastejšie končia so živnosťou, je to žilinský okres. „Najviac pozastavených živností je tiež v Žilinskom kraji a najmenej v Nitrianskom,“ uvádza ďalšie údaje Odrušeková. „Históriu pozastavenia živností však v našej databáze nemáme, poznáme iba aktuálny stav,“ dopĺňa.
Najvyššie počty pozastavených živností zaznamenáva odvetvie stavebníctva, najmenej zas automobilový priemysel.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.