10.04.2018, 00:00

Korporátne dlhopisy sú rizikovejšie

Investovanie do firemných dlhopisov ponúka zaujímavý ročný výnos, ale je spojené s veľkým rizikom. Nemožno ich preto považovať za alternatívu k uloženiu úspor na bežný účet či vkladnú knižku. Na takto investované peniaze neexistuje fond ochrany vkladov.

Korporátne dlhopisy sú rizikovejšie
Zdroj: Dreamstime

V časoch nulových úrokov v bankách sa ľudia logicky obzerajú po spôsobe, ako svoje úspory zhodnotiť alebo aspoň uchrániť pred infláciou. Keď na nich na internete „vyskočí“ ponuka korporátnych dlhopisov s výnosom troch až sedem percent ročne, mnohí po nich siahnu ako po výhodnej alternatíve účtu v banke či vkladnej knižky. Pritom to alternatíva nie je. Tieto cenné papiere so sebou nesú výrazne vysoké riziko, neporovnateľné s akýmkoľvek bankovým vkladom. K investícii do korporátnych dlhopisov preto treba pristupovať opatrne a položiť mnoho otázok, kým sa rozhodnete investovať.

Korporátny dlhopis je pre človeka rizikový

Aj na slovenskom trhu sú dnes v ponuke desiatky dlhopisov v hodnote stoviek miliónov eur. Tento fenomén nie je vo svete firiem ničím novým. Spoločnosti, ktoré potrebujú finančné injekcie na rozvoj, financujú cez firemné dlhopisy takzvaní inštitucionálni investori. Čiže investičné firmy, ktoré sa špecializujú na ukladanie voľného kapitálu do cenných papierov, ktoré im p

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.