10.04.2018, 00:00

Korporátne dlhopisy sú rizikovejšie

Investovanie do firemných dlhopisov ponúka zaujímavý ročný výnos, ale je spojené s veľkým rizikom. Nemožno ich preto považovať za alternatívu k uloženiu úspor na bežný účet či vkladnú knižku. Na takto investované peniaze neexistuje fond ochrany vkladov.

Korporátne dlhopisy sú rizikovejšie
Zdroj: Dreamstime

V časoch nulových úrokov v bankách sa ľudia logicky obzerajú po spôsobe, ako svoje úspory zhodnotiť alebo aspoň uchrániť pred infláciou. Keď na nich na internete „vyskočí“ ponuka korporátnych dlhopisov s výnosom troch až sedem percent ročne, mnohí po nich siahnu ako po výhodnej alternatíve účtu v banke či vkladnej knižky. Pritom to alternatíva nie je. Tieto cenné papiere so sebou nesú výrazne vysoké riziko, neporovnateľné s akýmkoľvek bankovým vkladom. K investícii do korporátnych dlhopisov preto treba pristupovať opatrne a položiť mnoho otázok, kým sa rozhodnete investovať.

Korporátny dlhopis je pre človeka rizikový

Aj na slovenskom trhu sú dnes v ponuke desiatky dlhopisov v hodnote stoviek miliónov eur. Tento fenomén nie je vo svete firiem ničím novým. Spoločnosti, ktoré potrebujú finančné injekcie na rozvoj, financujú cez firemné dlhopisy takzvaní inštitucionálni investori. Čiže investičné firmy, ktoré sa špecializujú na ukladanie voľného kapitálu do cenných papierov, ktoré im prinášajú výnos. V prípade jednotlivcov je však investícia do rovnakých dlhopisov niečím úplne odlišným. A určite rizikovejším.


Štandardný spôsob financovania firiem prebieha cez bankové úvery. Len čo firma na Slovensku siaha po dlhopisoch, je to prvý varovný signál. Banka – a takisto každý inštitucionálny investor – si totiž firmu detailne preveruje a analyzuje, či riziko nesplatenia pôžičky nie je príliš veľké. A ak je, peniaze firme neposkytne. „Bežný človek má len obmedzené možnosti, ako si preveriť firmu. Môže sa pozrieť do prospektu dlhopisu a skontrolovať napríklad rating firmy od niektorej z renomovaných agentúr. Alebo si pozrieť hospodárenie n

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.