11.04.2018, 00:00

Štát scelí role v ďalších lokalitách

Obrovskú rozdrobenosť pozemkového vlastníctva dokážu vyriešiť jedine pozemkové úpravy. Či už komplexné, ktoré hradí štát, alebo jednoduché, do ktorých investujú vlastníci, ale aj užívatelia.

Štát scelí role v ďalších lokalitách
Zdroj: Dreamstime

Ku každému pozemku vedie cesta, ktorá je vlastníctvom obce. Dlhé „slíže“ nahradili tvary s primeranou dĺžkou a šírkou, na jednej parcele klesol počet spoluvlastníkov, vo väčšine parciel je jeden vlastník, ktorý má pozemok vo výlučnom vlastníctve, teda v jednej jednine. Takto vyzerajú role tam, kde majú za sebou pozemkové úpravy. Takto by sa mali sceliť pozemky, o ktoré sa delia vlastníci na širokých lánoch polí. Sceľovanie pôdy sa doteraz urobilo iba na 436 z celkovo 3 559 katastrálnych území. Štát chce v najbližšom období rozbehnúť ďalšie v 168 katastrálnych územiach.

Zoznam je už známy
V novom programovacom období bolo z Programu vidieka na roky 2014 až 2020 určených na pozemkové úpravy 85 miliónov eur. Doteraz sa minulo okolo 45 miliónov na výstavbu spoločných zariadení a opatrení. „Realizovali sa iba tam, kde pozemkové úpravy boli v minulých rokoch ukončené,“ vraví Andrej Vašek, riaditeľ pozemkového odboru na ministerstve pôdohospodárstva. Na eurofondovom účte ostalo okolo 38 miliónov. Bude táto suma stačiť? „Stačiť bude, preto sa vyberalo viac menších území, aby sme ukazovateľ minimálne 130 ukončených pozemkových úprav splnili,“ vraví Vašek.


Známy je už aj konečný zoznam katastrálnych území, v ktorých sa pozemkové úpravy rozbehnú. Verejné obstarávanie bolo vyhlásené. Zoznam je teda dostupný na internete, odkázal šéf odboru. Vylúčili sa katastrálne územia nad dvetisíc hektárov kvôli tomu, aby sa časovo stihlo vykonanie projektu v rámci tohto programovacieho obdobia. „Keďže proces trvá viac rokov – minimálne štyri, optimálne päť až šesť, ale môže to byť aj sedem rokov, a požiadavka Európskej únie je, aby boli projekty pozemkových úprav, ktoré sa začnú v tomto programovom období, v ňom aj ukončené, stanovili sme hranicu do dvetisíc hektárov,“ vysvetlil Vašek. Ak by totiž podľa neho hranica výmery stúpla, pozemkové úpravy by sa ukončiť nestihli. „Záruka nie je ani pri menších, ale je aspoň reálna šanca, lebo vlastná prácnosť nezávisí iba od výmery, ale aj od počtu vlastníkov, konfigurácie terénu, polohy a členitosti územia či iných verejných alebo súkromných záujmov v území.“

Proces pod hlavičkou okresných úradov
Celý proces sa robí cez zhotoviteľa projektu pozemkových úprav a okresný úrad, pozemkový a lesný odbor ako správny orgán. Pri každom projekte je meno osoby – teda vedúceho projektu. Každá oficiálna pošta sa však doručuje pod hlavičkou okresného úradu. Preto aj ide podľa Vladimíra Uhlíka, predsedu predstavenstva Komory pozemkových úprav, o transparentný proces privátnej firmy, kt

Dočítajte článok teraz len za 1 cent

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.