16.04.2018, 00:00

Závet musí spĺňať literu zákona

Závet možno urobiť rôznymi spôsobmi – napísať ho rukou, naťukať na počítači či na stroji alebo zostaviť ho u notára ako notársku zápisnicu. Každá forma musí dodržať zákonné formality. Pozrite si prehľad základných zásad, ktoré sú nevyhnutné, aby vaša posledná vôľa bola platná aj podľa právnych predpisov.

Závet musí spĺňať literu zákona
Zdroj: Dreamstime

Forma
Občiansky zákonník ustanovuje tri rôzne formy závetu:
1. napísaný vlastnou rukou (holografný závet)
Text je napísaný rukou poručiteľa, a ten ho musí aj podpísať.

2. zostavený v inej písomnej forme za účasti svedkov (alografný závet)
Nie je napísaný rukou poručiteľa, ale na stroji či počítači, prípadne ho napísala cudzia osoba. Poručiteľ ho však musí podpísať a musia byť pri ňom dvaja svedkovia. Pred nimi tiež musí závetca výslovne prejaviť, že listina obsahuje jeho poslednú vôľu.

3. spísaný formou notárskej zápisnice
Posledná vôľa spísaná notárom musí byť zaregistrovaná v Notárskom centrálnom registri závetov, vedeným Notárskou komorou.


(šipka na nápis...) Nezabudnite!
Spoločný závet viacerých poručiteľov je neplatný. Osobitnými druhmi sú závety nevidomých či nepočujúcich osôb alebo iných osôb, ktoré nemôžu čítať alebo písať. Nepočujúci musia mať pri spísaní závetu troch svedkov, ktorí ovládajú znakovú reč. Závet je možné pripraviť a podpísať kedykoľvek počas života.

90% zľava na predplatné

Získajte neobmedzený prístup k objektívnemu a nestrannému obsahu teraz len za 0,9 € na mesiac.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.