16.04.2018, 00:00

Testamentov môže byť viac. Rozhoduje ten s posledným dátumom

V prípade závetu z donútenia, ak s jeho obsahom nesúhlasíte, je namieste aj trestné oznámenie, hovorí advokát Milan Ficek.

Testamentov môže byť viac. Rozhoduje ten s posledným dátumom
Zdroj: Dreamstime

Ako sa zisťuje vierohodnosť dvoch svedkov prítomných pri napísaní závetu?
Zákon vierohodnosť svedkov nerieši. Svedkovia len potvrdzujú, že boli prítomní pri vyhlásení poručiteľa, že je to jeho posledná vôľa, a toto potvrdia svojím vlastnoručným podpisom. Svedkami môžu byť iba osoby, ktoré sú spôsobilé na právne úkony, a nemôžu nimi byť nevidiace, nepočujúce, prípadne nemé osoby, ani tie, ktoré nepoznajú jazyk, v ktorom sa prejav vôle robí.


A čo svedectvo osôb, ktoré majú dediť podľa závetu?
Svedkami nemôžu byť ani osoby, ktoré majú podľa závetu dediť. Závetom povolaný ani zákonný dedič a osoby im blízke vo všeobecnosti nemôžu pri vyhotovovaní závetu pôsobiť ako úradné osoby, svedkovia, pisatelia, tlmočníci alebo predčitatelia.


Je možné sťažovať sa napríklad na to, že poručiteľ bol donútený napísať závet v určitom duchu?
Ak sa pýtate, či sám poručiteľ môže niečo urobiť, ak bol prinútený k závetu s obsahom, s akým nesúhlasí, tak odpoveď je, že môže spísať nový závet, ktorý nahradí ten predchádzajúci, a zároveň by mal na takú osobu, ktorá ho nútila spísať taký závet, podať trestné oznámenie. Dedič môže napadnúť závet – ak sa domnieva, že nešlo o vôľu poručiteľa – len súdnou cestou a len ak

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.