17.04.2018, 00:00

Exekučný súd funguje rok, skončili tri desiatky exekútorov

Razantnú zmenu do vymáhania dlhov priniesla ešte bývalá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Šlo o to, že exekučné veci sa už jednotlivým exekútorom prideľujú náhodným výberom.

Exekučný súd funguje rok, skončili tri desiatky exekútorov
Zdroj: Reuters

Zrýchlenie exekúcií či stop zvýhodňovaniu veľkých exekútorských úradov. Ich postavenie totiž nebolo – vzhľadom na počty vymáhaných vecí – rovnomerné. Toto sú jedny z najdôležitejších zmien, ktoré so sebou priniesla novela Exekučného poriadku.


Zásadnou zmenou, ktorú nová legislatíva v tejto oblastí zaviedla, je náhodné prideľovanie súdneho exekútora. Už rok teda platí, že veriteľ si exekútora nemôže vybrať sám, pretože sa uplatňuje takzvaný krajský princíp. A hoci zo začiatku boli obavy zo zavedenia náhodného prideľovania návrhov, odborníci v tomto doteraz nezaznamenali vážnejšie problémy.


„Ako veľmi podstatnú zmenu hodnotíme výlučnú elektronizáciu celého exekučného konania. Tento postup najviac prispel k zrýchleniu tej časti konania, ktorú vykonáva súd. Dnes je preto vylúčené, aby súd vyše pol roka vydával poverenie pre exekútora tak, ako to bolo často v minulosti,“ tvrdí Ján Gajan, vedúci advokát a partner advokátskej kancelárie HMG Legal, ktorá je členom porad

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.