17.04.2018, 00:00

Exekučný súd funguje rok, skončili tri desiatky exekútorov

Razantnú zmenu do vymáhania dlhov priniesla ešte bývalá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Šlo o to, že exekučné veci sa už jednotlivým exekútorom prideľujú náhodným výberom.

Exekučný súd funguje rok, skončili tri desiatky exekútorov
Zdroj: Reuters

Zrýchlenie exekúcií či stop zvýhodňovaniu veľkých exekútorských úradov. Ich postavenie totiž nebolo – vzhľadom na počty vymáhaných vecí – rovnomerné. Toto sú jedny z najdôležitejších zmien, ktoré so sebou priniesla novela Exekučného poriadku.


Zásadnou zmenou, ktorú nová legislatíva v tejto oblastí zaviedla, je náhodné prideľovanie súdneho exekútora. Už rok teda platí, že veriteľ si exekútora nemôže vybrať sám, pretože sa uplatňuje takzvaný krajský princíp. A hoci zo začiatku boli obavy zo zavedenia náhodného prideľovania návrhov, odborníci v tomto doteraz nezaznamenali vážnejšie

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.