17.04.2018, 00:00

Spisujete závet? Dajte si pozor na chyby

Ak chcete, aby sa váš majetok po smrti prededil inak, než to vyplýva zo zákona, je na vás, aby ste zanechali písomne svoju poslednú vôľu. Na čo všetko pri tom treba dbať, vysvetľujú odborníci.

Spisujete závet? Dajte si pozor na chyby
Zdroj: Dreamstime

Odpovedá Barbora Sláviková, právnička, advokátska kancelária Puchalla, Slávik & partners

1. Posledná vôľa
Prečo sa obyčajne ľudia rozhodnú pre spísanie testamentu?
Závet je jednostranný právny úkon poručiteľa pre prípad smrti. Jeho účinky začnú platiť momentom smrti poručiteľa. Jeho podstatné náležitosti, ktoré musí obsahovať, sú definované v Občianskom zákonníku. Dôvodom spísania závetu býva vôľa poručiteľa, aby sa dedilo inak ako podľa zákona. Často ide o prípady, kedy závetca nemá priamych potomkov, teda dedičov prvej dedičskej skupiny, alebo nemá žiadnych zákonných dedičov. Rozhodnutím pre spísanie závetu môže byť aj vôľa odkázať konkrétnu vec osobe, ktorá nie je dedičom zo zákona.

2. Podiely z dedičstva
Aké náležitosti musí závet obsahovať a čo sa ním dá odkázať?
Obsahovými náležitosťami sú určenia dedičov a majetku, ktorý sa má dediť. Pokiaľ nie sú určené podiely dedičov, platí, že sú rovnaké. Testamentom je možné odkázať majetok fyzickej alebo právnickej osobe, prípadne štátu. Môže sa týkať celého majetku, ako aj konkrétnej veci. Poručiteľ môže odkázať napríklad auto určitej osobe a zvyšok majetku sa bude dediť podľa zákona. To znamená, že dané auto zdedí závetný dedič a zvyšok dedičstva nadobudnú dedičia zo zákona.


3. Určenie dedičov
Čo je potrebné v listine uviesť, aby boli dediči riadne označení?
Dedičia musia byť v závete označení takým spôsobom, aby nemohli byť zameniteľní s inou osobou. Nestačí uviesť napríklad len Ján. Osoba by mala byť určená presným spôsobom, čiže menom, priezviskom, dátumom narodenia, prípadne bydliskom. V starších závetoch sa možno stretnúť s určením závetného dediča podľa mena a príbuzenského vzťahu, ako napríklad môj syn Ján. Takéto určenie dediča síce možno považovať za dostatočné, avšak odporúčali by sme osobu dediča určiť tak, ako je vyššie uvedené.

4. Formálna prísnosť
Môže opomenutie nejakej náležitosti ovplyvniť platnosť testamentu?
Áno. Podpis závetcu musí byť uvedený pod textom. Pre závet platí zásada formálnej prísnosti, čo znamená, že zákon stanovuje základné náležitosti tohto prá

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.