23.04.2018, 11:01

V zmluvách k spotrebiteľským úverom je zmena. Pozrite sa aká

Dve strany vo vzťahu k spotrebiteľskému úveru často proti sebe stoja len preto, že v zákone sú nejednotnosti, ktoré si každý vyloží po svojom a pre seba.

V zmluvách k spotrebiteľským úverom je zmena. Pozrite sa aká
Zdroj: Dreamstime

Aké sú najdôležitejšie pravidlá zákona o spotrebiteľskom úvere?
1. Zmluva musí mať písomnú formu.
2. Každá strana musí dostať jedno vyhotovenie.
3. Zmluva musí mať všetky náležitosti podľa Občianského zákonníka, čo boli konkrétna výška a počet mesačných splátok, ale aj určenie poradia, v akom sa jednotlivé splátky priraďovali na splátku istiny, úroky, respektíve poplatky.
4. Ak veriteľ nedodrží písomnú formu zmluvy alebo ak v nej neuvedie všetky potrebné náležitosti, poskytnutý úver sa považuje za bezúročný a bez poplatkov.

Čo sa zmení po novom?

Rozhodnutím Najvyššieho súdu nie je teraz potrebné, aby zmluva o spotrebiteľskom úvere obsahovala číselné vyjadrenie toho, aká je konkrétna vnútorná skladba tej ktorej anuitnej splátky. Teda, odteraz nie je možné od dodávateľov žiadať, aby v nich uvádzali presný rozpis plánovanej amortizácie dlhu, rozpis po častiach. Pokiaľ sa v zmluve uvádzajú pojmy ako výška alebo počet či termíny splátok istiny, úrokov a iných poplatkov je to spresnením, čo splátka úveru zahŕňa.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.